Po neuradnih informacijah kriminalisti preučujejo denarne tokove, povezane s paketom 18 odstotkov delnic Pivovarne Laško, ki ga je v začetku decembra 2007 kupil CPM in nato še isti mesec skoraj tretjino teh delnic prodal luksemburški družbi Towra. Ta ga je nato v začetku februarja 2008 po domnevno nižji ceni za delnico "vrnila" v Slovenijo, natančneje na račun družbe Koto, ki je le nekaj dni pozneje skupaj s CPM in še dvema družbama (Fidino in Infond Holdingom, ki je prek povezanih podjetij v lasti prvega moža Pivovarne Laško Boška Šrota) objavila prevzem pivovarne. Preostalih 13 odstotkov delnic je CPM konec minulega leta prodal Infond Holdingu.

Po naših informacijah naj bi sume domnevnih nepravilnosti, med njimi tudi davčne zatajitve, pri financiranju poslov z delnicami Pivovarne Laško kriminalistom generalne policijske uprave naznanili inšpektorji posebnega davčnega urada. Kriminaliste naj bi zanimalo, kako je CPM, ki je imel leta 2007 ob dobrih 104 milijonih evrov prihodkov manj kot 12 milijonov evrov kapitala, zadnji mesec tega leta uspelo kupiti skoraj 18 odstotkov delnic Pivovarne Laško, ki so bile takrat na borzi vredne okoli 140 milijonov evrov. Več neznank naj bi bilo povezano tudi s prodajo teh delnic. CPM je po javno dostopnih podatkih še pred prodajo petih odstotkov delnic pivovarne luksemburški Towri tej odobril kratkoročno posojilo, znesek pa ni razkril v letnem poročilu. V njem CPM naložbo v 13 odstotkov Pivovarne Laško vrednoti po 96 milijonov evrov, kar pomeni, da je za nakup celotnega paketa delnic decembra 2007 odštel 132 milijonov evrov.

Omenjena transakcija je bila del verige povezanih poslov med decembrom 2007 in februarjem 2008, ki so pripravili teren za uradni prevzem pivovarne. Le teden po tem, ko je CPM delnice pivovarne odkupil od družbe Center naložbe, je ta s svežim denarnim prilivom od prodaje financirala prevzem Infond Holdinga, največjega lastnika Pivovarne Laško, ki je nato s CPM sodeloval pri njenem prevzemu. Večinski lastnik CPM je podjetnik Janez Škoberne, nekdanji predsednik nadzornega sveta Centra naložb in dober prijatelj družine Šrot, luksemburško Towro pa naj bi lastniško obvladoval Bogdan Pušnik, ki je to večkrat uradno zanikal. Na istem naslovu kot Towra je v Luksemburgu tudi družba Jobelux, ki so jo kriminalisti že pred časom vzeli pod lupo zaradi najmanj enega delniškega posla z družbami iz kroga Pivovarne Laško.

Na sedežu generalne policijske uprave (GPU) so bili z uradnimi pojasnili skopi. "Zaradi zanimanja nadaljnjih postopkov policije in ne nazadnje zaradi zakonskih določil o varstvu osebnih podatkov vam informacij, ki se nanašajo na konkretne fizične ali pravne osebe, ne moremo posredovati," so nam odgovorili na vprašanje, ali so kriminalisti v povezavi s posli CPM že opravili preiskovalna dejanja. "Če iz prijave ali obvestil, ki jih policija prejme od občanov ali od drugih državnih organov, izhajajo razlogi za sum uradno preganjanih kaznivih dejanj, potem policija zbere ustrezna obvestila, poslovno dokumentacijo, preveri vse okoliščine, zavaruje dokaze in o vseh ugotovitvah obvesti pristojno državno tožilstvo," so še dodali na GPU. Janez Škoberne s kakršnimikoli postopki, kot nam je dejal, ni seznanjen.

primoz.cirman@dnevnik.si vesna.vukovic@dnevnik.si