Na spomladanskem vrhu EU v četrtek in petek bo tako Juncker po poročanju francoske tiskovne agencije AFP od britanskega premiera Gordona Browna zahteval, da tudi britanska odvisna ozemlja pristanejo na izmenjavo bančnih podatkov. Pri tem je imel v mislih predvsem otoke Jersey, Guernsey in Isle of Man.

"Od trenutka, ko se bo G20 odločil za pregled in zakonodajno regulacijo davčnih oaz, ne smejo članice skupine imeti nobenih grehov," je bil pred aprilskim vrhom skupine 20 najrazvitejših in najhitreje rastočih držav jasen Juncker, ki je obenem predsedujoči finančnim ministrom članic območja evra, t.i. evroskupini.

Na vrhu G20, kjer naj bi oblikovali okvirje nove svetovne finančne arhitekture, naj bi bilo pomembno vprašanje tudi odprava davčnih oaz kot anomalije svetovnega finančnega sistema.

Določene države že napovedale odpravo bančne tajnosti

Švica, Liechtenstein, Andora ter članice EU Avstrija, Belgija in Luksemburg so minuli teden pod pritiskom Berlina, Pariza in Londona že napovedale omilitev oz. odpravo bančne tajnosti. Švica, Avstrija in Luksemburg so tako napovedale, da bodo v primerih utemeljenega in argumentiranega suma davčnih utaj delovale v skladu s standardi Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj (OECD) glede izmenjave bančnih podatkov, a naj svoje zakonodaje ne bi spreminjale.

Omenjene napovedi pa kot kaže zaenkrat še niso imele zaželenih rezultatov, saj naj bi bila Švica in Luksemburg še vedno na osnutku obnovljenega črnega seznama "nesodelujočih davčnih oaz", ki naj bi ga OECD predstavila voditeljem G20 2. aprila v Londonu. Na omenjenem seznamu so sicer trenutno le tri države - Andora, Monako in Liechtenstein.

Prav zaradi tega je Juncker zelo kritičen do ravnanja Nemčije in Francije. "Osebno sem zelo zaskrbljen zaradi stopnjevanja napetosti, še posebej v Franciji in Nemčiji, na ureditev bančne tajnosti v Švici in Luksemburgu," je dejal in dodal, da v ravnanju Pariza in Berlina vidi "ne samo pretiravanje, ampak tudi zaskrbljujočo aroganco in vzvišenost".

Uvrstitev članic EU na črn seznam lahko ogrozi enotnost unije

V ločenem pogovoru za nemški časnik Die Welt pa je Juncker evropske kolege posvaril pred razkolom v povezavi z omenjenim črnim seznamom. "Če bo skupina G20 sklenila, da na črni seznam uvrsti tudi članice EU, ne da bi se pred tem z njimi v zadostni meri pogovorila, bom imel to za dejanje, ki bo resno ogrozilo enotnost unije," je bil oster Juncker. Od kolegov v EU je obenem zahteval, da v razpravi o bančni tajnosti bolj upoštevajo posebnosti malih držav.

V osnutku skupnih stališč EU za vrhunsko srečanje G20, o katerih bodo voditelji sedemindvajseterice razpravljali v četrtek in petek, sicer piše, da se unija prizadeva za odločen boj proti davčnim utajam, finančnemu kriminalu, pranju denarja in financiranju terorizma kot tudi proti vsaki grožnji finančni stabilnosti in celovitosti finančnega trga.

EU si prizadeva tudi za zaščito finančnega sistema pred nepreglednimi, nesodelujočimi in ohlapno zakonodajno reguliranimi jurisdikcijami, vključno z off-shore središči, in zahteva uvrstitev teh jurisdikcij na poseben seznam ter vzpostavitev posebnega nabora sankcij, ki bodo omogočile uporabo ustreznih in postopnih protiukrepov, piše v osnutku.