CDU, ki si je v tem pogledu enotna s sestrsko Krščansko-socialno unijo (CSU), se zavzema za "fazo konsolidacije v širitvenem procesu EU", zaradi česar naj zaenkrat ne bi bilo novih pristopov v sedemindvajseterico, razen Hrvaške.

To zadeva predvsem Albanijo, Makedonijo in Srbijo. Merklova in predsednik Evropskega parlamenta Hans-Gert Pöttering, ki ga je stranka postavila za nosilca liste za evropske volitve, predvidene za 7. junij, sta sicer ob tem poudarila, da to ne pomeni, da te države ne bodo mogle nikoli postati članice EU.

V nasprotju s koalicijskimi socialdemokrati (SPD) CDU in CSU tudi odklanjata polnopravno članstvo Turčije v uniji, čeprav z Ankaro že od leta 2005 potekajo pristopna pogajanja. CDU ob tem kot možno obliko sodelovanja navaja "priviligirano partnerstvo" med Turčijo in EU.

Kljub temu da po besedah Merklove med programoma CDU in CSU obstajajo le majhne razlike, pa je bila kanclerka jasna v zavrnitvi referendumov glede vprašanj, povezanih z EU, za katere si prizadeva CSU. "Moj dvom je znan," je po zasedanju predsedstva stranke dejala Merklova in spomnila na to, da CDU že na splošno ni naklonjen referendumom.