Klep, ki je predsednik Združenih ob lipi sprave, je januarja ob začetku glavne obravnave na kranjskem sodišču vložil v spis pooblastilo, da bi ga zagovarjal predsednik Civilnega združenja za nadzor nad institucijami Boris L. Kurent. Vendar je sodnica Adrijana Ahačič odločila, da lahko obtoženca zagovarja le odvetnik.

Združenje je prepričano, da so bile Klepu s tem kršene človekove pravice in svoboščine. Konvencija o varstvu človekovih pravic in temeljnih svoboščin namreč kot minimalne pravice obdolženca kaznivega dajanja določa, da se lahko brani sam ali z zagovornikom po lastni izbiri. Zato sta Kurent in Klep vložila pritožbo na sodišče ter predlagala, da se upošteva pooblastilo za zagovornika, da se glavna obravnava z dne 19. januarja razveljavi in da se današnji narok preloži do pravnomočnosti pritožbe.

Ljubljansko višje sodišče je nato 10. februarja pritrdilo odločitvi kranjskega okrožnega sodišča in je pritožbo Klepa ter civilnega združenja zavrnilo kot neutemeljeno. Kot je v obrazložitvi zapisalo sodišče, civilno združenje ne more biti zagovornik obdolženca, ker zakon o kazenskem postopku izrecno določa, da je zagovornik obdolženca lahko samo odvetnik.

Tudi določila evropske konvencije o človekovih pravicah po mnenju sodišča ni mogoče razumeti tako, da lahko obdolženec izbere za zagovornika kogar koli, ampak le pravnega strokovnjaka, saj je namen določbe strokovna pravna pomoč za obtoženca. S takšno razlago se se ne strinja Kurent, ki je prepričan, da ima primerno pravno podlago in znanje za zastopanje Klepa. Zato je napovedal, da se bo v tej zadevi obrnil na evropsko sodišče.

Medtem se sojenje na kranjskem sodišču nadaljuje, pri čemer Klepa zagovarja odvetnik Anton Šubic, toži pa ga okrožni državni tožilec Janez Palovšnik. Klepu očita, da je storil kaznivo dejanje žaljive obdolžitve na škodo bivšega predsednika novomeškega sodišča Janeza Smoleja. Klep je namreč sodišču že leta 2003 kot odvetnik očital, da v kazenski zadevi pomaga Mirku Ravniču ter da je pod vplivom Uprave državne varnosti (Udba).

Vprašanje članstva v Udbi je bila tudi ena glavnih tem današnje glavne obravnave, na strani kateri so se zbrali tudi člani Civilnega združenja za nadzor nad institucijami. Smolej je danes zagotovil, da je delo na novomeškem sodišču teklo hitro in korektno ter da sam ni bil nikdar sodelavec Udbe. Od Klepa je zaradi njegovih žaljivih trditev, ki so se pojavila tudi v člankih v Magu, Družini in Gorenjskem Glasu, zahteval opravičilo. Ker Klep tega ni storil, je Smolej dal predlog za začetek kazenskega postopka, ob katerem je vložil tudi odškodninski zahtevek.

87-letni Klep, ki je glasen kritik slovenskega sodstva, je bil sicer že večkrat obtožen kaznivih dejanj žaljive obdolžitve. Med drugim naj bi razžalil in prizadel čast ter dobro ime predstojnice jeseniškega okrajnega sodišča Maje Kostanjšek. Po Klepovih trditvah je namreč z barbarskim ravnanjem v spornem postopku denacionalizacije onemogočila uporabo trgovine Kekec.