Z zadnjimi spremembami smo se denimo srečali pred dobrima dvema letoma, ko je v veljavo stopilo pravilo, da morajo potniki na vseh letališčih v Evropski uniji iz ročne prtljage odstraniti vse tekočine in jih spraviti v litrsko prozorno plastično vrečko. A vse kaže, da bo proces zdaj stekel v nasprotno smer, saj bo po novem na letalo znova dovoljeno vzeti tudi manjše ostre predmete, katerih rezilo ni daljše od šest centimetrov.

Takšno je namreč sporočilo, ki izhaja iz ta teden sprejete odločitve sodišča evropskih skupnosti. Odločitev je posledica tožbe avstrijskega državljana Gottfrieda Heinricha, ki ga je ravnanje avstrijskih varnostnih organov na dunajskem letališču tako osupnilo, da je pravico poiskal na sodišču evropskih skupnosti. Njegova zgodba je res vsaj nevsakdanja, če ne kar povsem skregana z zdravo pametjo. Pred več kot tremi leti, bilo je septembra 2005, je namreč Heinrich v ročni prtljagi na letališču nosil tudi teniška loparja, za katera so predstavniki varnostnih organov med pregledom ocenili, da sodita med prepovedane predmete. Presenečeni ljubitelj tenisa tako ni uspešno prestal varnostnega pregleda, vendar se je kljub temu z loparjema v prtljagi vkrcal na letalo, saj zaradi zgroženosti opozoril uradnih oseb očitno ni vzel povsem resno. A se je izkazalo, da so bili uslužbenci smrtno resni, saj so na koncu od njega zahtevali, da zapusti letalo, kar je tudi storil.

Avstrijec je zaradi dogodka nato vložil tožbo in na sodišču evropskih skupnosti so ugotovili, da so avstrijski organi teniške loparje šteli za prepovedane predmete na podlagi priloge k uredbi o skupnih pravilih na področju varnosti civilnega letalstva, ki pa ni bila nikoli javno objavljena. Priloga obsega pravila glede predmetov, ki morajo biti pred vstopom na letalo odstranjeni iz potnikove ročne prtljage. Ne glede na to, da so bila pravila sprejeta že leta 2002 in da so se v praksi nemoteno izvajala, je sam dokument ostal tajen vse do lani. Zato je sodišče razsodilo, da je šlo "pri neobjavi pravil ravnanja, ki jih morajo posamezniki spoštovati, za hudo kršitev najosnovnejših načel pravne države". In da uredbe, ki v nasprotju s pravili niso bile objavljene v Uradnem listu EU, pravno ne obstajajo, zato ne morejo biti zavezujoče.

Sodbo je že komentirala informacijska pooblaščenka Nataša Pirc Musar, ki pravi, da je zaradi tajnosti dokumenta prihajalo tudi do napačnih interpretacij glede tega, kaj lahko potniki vzamejo s seboj na letalo, v praksi pa je to povzročilo precej zmede. "Vsakomur od nas se je zagotovo že kdaj zgodilo, da mu je bila ob varnostnem pregledu na letališču trajno odvzeta kakšna majhna pilica za nohte, mali švicarski nožek, škarjice ali podobni mali ostri predmeti. To se zdaj ne bo več dogajalo, saj lahko na podlagi priloge k omenjeni uredbi na letalo vzamete tudi ostre predmete, katerih rezilo ne presega šest centimetrov, do javne objave priloge pa so si varnostni organi vsak po svoje tolmačili neobjavljeni spisek prepovedanih predmetov," pojasnjuje Pirc-Musarjeva.