V imenu interesne skupine lokalnih interesov in komisije za lokalno samoupravo in regionalni razvoj, ki sta na torkovi skupni seji oblikovali takšno mnenje, je Darko Fras pojasnil, da ni bilo nobenega dvoma, da je pobuda legitimna. So pa ugotavljali, da je potrebno ob tem upoštevati tudi nekatere druge okoliščine.

Gre za odločbi ustavnega sodišča in njegovo ugotovitev o neustavnosti oblikovanja sedanje MOK, kar je državni zbor dvakrat oz. celo trikrat poskušal odpraviti, vendar so vsi poskusi na referendumu spodleteli. Kot je dejal Fras, ki je predsednik komisije DS za lokalno samoupravo in regionalni razvoj, je referendum resda posvetovalne narave, vendar pa je državni zbor doslej vedno upošteval voljo ljudi "in če spustimo postopek naprej, to pomeni, da moramo prej razčistiti vse ostale dileme". Dodal je, da bi pobuda pomenila parcialno reševanje problematike.

Poleg tega, je opozoril Fras, v tem primeru ne gre za originarno nastajanje občin, ampak za delitev ene od že oblikovanih občin. Pri presojanju, ali je pobuda primerna za nadaljevanje, je zato po oceni obeh komisij nujno upoštevati tudi mnenje sedanjih veljavnih organov MOK.

Juri pojasnil razloge, zaradi katerih je vložil predlog

Poslanec Zaresa Franco Juri, ki je predlog za začetek postopka za ustanovitev občine Ankaran vložil v državni zbor, je sicer uvodoma poudaril, da se ne odloča o ustanovitvi nove občine, ampak o pravici krajanov, da svoj predlog za novo občino preverijo na referendumu.

Gre za odločanje o začetku postopka, ki je zapleten in dolgotrajen. "Pravica do referenduma, do samoodločanja o lokalni samoupravi je ena temeljnih državljanskih pravic, ki jih zagotavlja ustava," je poudaril. Pobuda po njegovih besedah tudi zadostuje zakonskih kriterijem, občina pa bi imela tudi finančne pogoje, da deluje samostojno.

Juri je zavrnil še navedbe koprskega župana Borisa Popoviča na torkovi seji, da je Ankaran del naselja Koper. "Ankaran je na polotoku, geografsko precej oddaljen od Kopra, vsaj toliko ali še bolj kot mesto Izola," je pojasnil.

V ospredju je želja po hitrejšem razvoju območja

Kot je povzela državna sekretarka v službi vlade za lokalno samoupravo in regionalno politiko (SVLR) Meta Vesel Valentinčič, predlagatelj svoj predlog utemeljuje s skupnimi interesi, željo po hitrejšem razvoju območja in izvedbo odločbe ustavnega sodišča glede MOK.

Glede slednjega je dejala, da v SVLR ocenjujejo, da ne gre direktno za njeno izvedbo, "gre pa gotovo za razmišljanje v pravi smeri". Ugotavljala je tudi, da bi po ustanovitvi morebitne nove občine Ankaran sedanja mestna občina še vedno izpolnjevala vse pogoje za mestno občino.

V SVLR ocenjujejo tudi, da predlagano območje izpolnjuje pogoje za ustanovitev občine, ko gre za kriterije iz 13. člena zakona o lokalni samoupravi, glede števila prebivalstva, kot glede pogojev v zvezi z zadovoljevanje potreb in interesov občanov, tj. osnovno šolstvo, primarno zdravstveno varstvo, komunalna opremljenost, pošta, knjižnica, prostori za upravno dejavnost.

"Smiselno bi bilo počakati"

Kljub temu pa v SVLR po njenih besedah menijo, da bi bilo "smiselno in racionalno" postopke in odločanje o tem vprašanju sprožiti, ko se bo sprejemala in sprejela pokrajinska zakonodaja. Načrtovano je, da bi bil s 1. decembrom letos zakon o pokrajinah že v vladni proceduri, nato pa sprejet do konca aprila 2010.

Kot je dejala Vesel Valentinčičeva, bi se takrat v paketu presojalo po eni strani zakonske pogoje, željo prebivalstva, v smislu Kopra pa tudi zahteve oz. mnenje ustavnega sodišča. "Predlagamo, da se počaka do sprejetja pokrajinske zakonodaje in se nato ponovno odpre vprašanja vseh občin, ki želijo biti ustanovljena na novo."

Po glasovanju sta dva svetnika pojasnila, da sta glasovala v prepričanju, da glasujeta o predlogu za začetek postopka za ustanovitev nove občine in ne o mnenju, ki sta ga pripravili delovni telesi DS. Vendar pa je predsednik DS Blaž Kavčič pojasnil, da poslovnik ne dopušča, da na podlagi naknadno ugotovljenega "površnega vpogleda v predmet glasovanja" ponovno odpre to točko.