SNS je na okrožno državno tožilstvo v Ljubljani vložila kazensko ovadbo zaradi suma storitve kaznivega dejanja vohunstva zoper takrat odgovorne osebe Kapitalske družbe (Kad), Slovenske odškodninske družbe (Sod), Maksime holding in družbe Primus AB. Zoper inšpektorja na Inšpektoratu RS za kulturo in medije Dragana Matića pa je vložila kazensko ovadbo zaradi kaznivega dejanja nevestnega dela v službi, saj bi glede na svoj položaj storitev kaznivega dejanja lahko preprečil.

Kad in Sod sta svoj delež v Geodetskem zavodu Slovenije najprej prodala družbi Maksima holding. Njen lastnik je Igor Bavčar, je na današnji novinarski konferenci spomnil predsednik SNS Zmago Jelinčič Plemeniti. Zatem je Maksima holding prodala svoj delež v zavodu družbi Primus AB, to pa je kupilo hrvaško podjetje Geofoto in s tem tudi 89,8-odstotni delež Geodetskega zavoda Slovenije.

SNS: Hrvati so do spornih zemljevidov prišli s pomočjo vohunstva

Pri tem gre za sum kaznivega dejanja vohunstva, so prepričani v SNS. Geofoto je namreč kupil podjetje brez nepremičnin, vendar pa skupaj z vsemi arhivi in tako so Hrvatje med drugim prišli do zemljevida iz leta 1983, ki naj bi dokazoval, da je bilo ozemlje na levem bregu Mure pri Hotizi včasih na Hrvaškem.

Ves material, vključno s spornim zemljevidom, je izrednega pomena za Slovenijo, še posebej v luči prihajajočega postopka mediacije med Slovenijo in Hrvaško, opozarjajo v SNS. Glede slednje je Jelinčič sicer dejal, da gre le za pogovor, od katerega lahko vsak odstopi. Zaslužili bodo le mediatorji, pri čemer bo Slovenija po njegovem prepričanju plačala veliko.

Jelinčič opozoril še na ravnanje Hrvatov ob odkritju trupel v Laškem in na problem izbrisanih

Jelinčič je opozoril še na ravnanje Hrvaške ob nedavnem odkritju trupel v rudniškem jašku pri Laškem. Gre za ustaše, ki pa jih niso pobile slovenske enote, temveč večinoma pripadniki sedme ličke armade, je dejal. "To so njihovi poboji in poskusi, da Slovenijo prikažejo kot genocidno državo, je ena največjih svinjarij," je menil Jelinčič, ki predlaga, naj se trupla izkopljejo na hrvaške stroške ter odpelje na Hrvaško.

Prav tako je kritičen do ravnanja vlade v primeru izbrisanih. "Ni problem dati denarja za t.i. izbrisane, za slovenske državljane pa denarja ni - to zna naša vlada," je dejal Jelinčič ter napovedal, da se bo število ljudi, ki trdijo, da so bili izbrisani, ob izplačevanju odškodnin močno povečalo.