Mnenje odbora, ki deluje v okviru Zdravniške zbornice Slovenije, po Pitakovih besedah ni odgovorilo na to, zakaj so dečku kri jemali dve uri, zakaj so potrebovali za analizo te krvi šest ur, zakaj niso 19 ur nič naredili in zakaj niso upoštevali navodil iz Ljubljane. "To je cel kup opustitev, ki se tukaj skrivajo pod plaščem nekaj birokratskih izrazov," meni Pitako.

Kot je dejal, je vesel, da so imeli oškodovanci danes priložnost za pogovor s strokovnim direktorjem ljubljanske Pediatrične klinike Cirilom Kržišnikom in članom odbora Davidom Neubauerjem, ki so ga zelo pozitivno sprejeli.

O izrazu "napačno presodil", ki ga je odbor sprejel v svojem sklepu, je Pitako dejal, da se kot pravnik s to oznako ne strinja. Po njegovem mnenju je bil izraz konstruiran z namenom, da nima nobenih kazenskopravnih, civilnopravnih, stanovskopravnih in tudi ne delovnopravnih posledic.

Kot je poudaril Pitako, oškodovanci pričakujejo, da bo prišlo do "ukrepanja proti tem ljudem, da tega ne delajo več ali da priznajo svojo krivdo, kar do sedaj še očitno niso".

O odškodninski tožbi po njegovih besedah starši še niso razmišljali, saj "na materialni način ne bodo dobili zadoščenja, kot si ga želijo". O tem bodo, tako Pitako, razmišljali, ko bodo lahko "ocenili, kakšna ta škoda je".

Kot je še dejal, so ga pretekli ponedeljek z Okrožnega državnega tožilstva v Mariboru obvestili, da so kriminalisti zaključili predhodni kazenski postopek in da so opravili zavarovanje dokazov, ustrezna zaslišanja ter poizvedbe. Ko bodo s mariborske policijske uprave dostavili vso gradivo, se bo okrožni državni tožilec v Mariboru odločil, kako naprej, je napovedal Pitako.

Zdravnica je zmotno presodila izvid, dodatni ukrepi so prišli prepozno

Odbor za strokovno-medicinska vprašanja pri Zdravniški zbornici Slovenije je v primeru Nekrep presodil, da je prišlo po prejetju preverjenega izvida visoke vrednosti amoniaka v krvi do zmotne presoje, je danes predstavil član odbora David Neubauer. Po mnenju odbora pa ni mogoče trditi, da bi ob ustreznem zdravljenju otrok preživel.

Kot je dejal Neubauer, je odbor na izredni seji 3. marca, ko so preučili mnenja strokovnjakov iz Avstrije in Nemčije ter mnenja slovenskih strokovnjakov, sprejel šest sklepov. Po njihovem mnenju je bila začetna diagnostična obravnava bolnika z opravljenimi preiskavami in pregledi glede na simptome in nevrološko stanje bolnika v skladu z medicinsko doktrino.

Prav tako je bilo primerno simptomatsko zdravljenje na intenzivni enoti do ugotovljene povišane vrednosti amoniaka v krvi, po prejetju izvida krvi okoli 1. ure zjutraj pa "je prišlo do zmotne presoje in nespoznane vrojene napake presnove, zato so dodatne ukrepe začeli izvajati šele zjutraj", je predstavil Neubauer.

Kot so sklenili na odboru, bi morala dežurna zdravnica ob ugotovitvi povišane vrednosti amoniaka takoj začeti z ustreznim zdravljenjem oz. otroka takoj premestiti v ustrezno drugo bolnišnično enoto. Zdravnik, ki je odredil prevoz v ljubljanski UKC, pa je glede na povišan sladkor v krvi pri bolniku pred prevozom presodil, da bi z višjo koncentracijo glukoze lahko dodatno ogrozil otrokovo zdravje, menijo na odboru.