Predlog zakona financira porabo večine ameriških vladnih ministrstev z izjemo ministrstev za obrambo in veteranske zadeve ter za domovinsko varnost, ker se kongresnikom ni uspelo pravočasno dogovoriti o proračunski porabi za preostala ministrstva do začetka proračunskega leta 2009, ki se je začelo 1. oktobra lani.

Za zagotovitev normalnega delovanja vladnih agencij se potem občasno sprejemajo "podaljški" porabe, od katerih zadnji poteče danes opolnoči, zato je potrebno sprejeti novega.

V času prvega mandata demokratskega predsednika Billa Clintona republikanska večina v kongresu ni sprejela podaljšane porabe, ker je bil predsednik predstavniškega doma Newt Gingrich užaljen, da ga Clinton ni peljal z letalom Air Force One. Gingrich je tako z zaprtjem finančnega dotoka "ustavil" delo vlade z izjemo najnujnejših opravil.

Takšen scenarij naj se letos ne bi ponovil, o predlogu zakona pa bodo znova razpravljali v ponedeljek, ko bodo glasovali o številnih amandmajih republikancev. Pritožbe republikancev, da je zakon prenapihnjen s posebnimi projekti, so sicer glasne, vendar niti najmanj iskrene, saj si jih pridno zagotavljajo tudi sami.

V skladu s tradicijo dobijo pripadniki večinske stranke pravico do 60 odstotkov teh posebnih projektov, ki nimajo zveze z delovanjem zvezne vlade, ampak služijo za dobrikanje domačim volivcem. Manjšina ima pravico do preostalih 40 odstotkov.

V predlogu zakona je letos za najmanj šest milijard dolarjev takšnih zadev, kot je financiranje programa izobraževanja potapljanja mladine na Havajih v vrednosti 240.000 dolarjev, za muzej Buffalo Billa v Wyomingu 200.000 dolarjev, za financiranje programa abstinence v Pensilvaniji 24.000 dolarjev, za Svetovni trgovinski center v Montani 300.000 dolarjev, za zgodovinski muzej v Las Vegasu 143.000 dolarjev, za jazz v newyorškem Lincoln centru 381.000 dolarjev in tako naprej.

Nemalokrat ti projekti sprožijo ogorčenje med tistimi, ki niso prejemniki sredstev, vendar pa je to le majhen del od 410 milijard dolarjev. Pritožbe republikancev so bolj iskrene glede ostale porabe, pri čemer so demokrati izkoristili priložnost in skušajo zagotoviti več denarja za pomoč revnim, samskim ženskam z otroci, utrditev železniškega sistema in podobno.

Demokrati so sicer skupaj z republikanci pristali tudi na žrtev iz lastnega žepa. Letos plač ne bodo uskladili z rastjo življenjskih stroškov, ampak bodo to storili šele januarja 2010.