Pogodbi o pripojitvi so bili priloženi računovodski izkazi za leto 2008, iz katerih je razvidno, da Delfi na SCT ne bo prenesel nikakršnih dolgoročnih ali kratkoročnih dolgov. Te je v celoti odplačal že lani, nekatera posojila celo predčasno. Še v začetku leta je bilo dolgov za 7,5 milijona evrov, a si je Delfi na skupščini SCT avgusta 2008 iz bilančnega dobička izplačal za 100.000 evrov dividend več, torej znesek 7,6 milijona evrov.

Veliko večino sredstev Delfija predstavljajo delnice SCT, ki so po zagotovilu pooblaščenega revizorja proste vseh bremen. Pri tem so ovrednotene na zgolj 12,9 milijona evrov. Tako naj bi bilo največje slovensko gradbeno podjetje vredno bistveno manj kot njegov konkurent Primorje Ajdovščina. Ta je bil ob prevzemu leta 2006 vreden 30 milijonov evrov. Če bi upoštevali ceno, ki sta jo takrat za delnico iztržila paradržavna sklada, pa skoraj 40 milijonov evrov.

Delfi so ustanovili prav z namenom koncentracije lastništva v SCT. Po več dokapitalizacijah od zaposlenih je leta 2004 prestopil prevzemni prag in objavil prevzem. S tem je prevzel več kot 50 odstotkov družbe, predlani pa je še nadaljeval večanje lastniškega deleža in nato še dokončno iztisnil male delničarje.

Te je razburila predvsem prenizka odpravnina, o čemer smo že poročali. Mali delničarji so tako hoteli dokazati, da je bila delnica vredna kar 880 evrov, ne pa 26,74 evra, kolikor je družba določila na podlagi revizijskega poročila.

Omenimo še, da je pogodbo o pripojitvi Delfija k SCT sestavilo svetovalno podjetje Taxgroup. To je v precejšnji lasti Klemna Šešoka, ki v strokovni javnosti velja za svetovalca pri menedžerskih odkupih. Šešoka so septembra lani imenovali tudi v nadzorni svet Delfija. Končno poročilo družbe je naredilo podjetje Endoskopija, ki je bilo le en teden po zaključku poslovnega leta, torej 7. januarja, izbrisano iz sodnega registra. Pripojilo se je k družbi Diagnostični center Vila Bogatin.

tomaz.modic@dnevnik.si