Nismo pa mogli izvedeti, zakaj Miklavčičeva govori samo o 176 osebah, ki so zaprosile za soglasje, saj so nam pred časom dali podatek, da so do 15. februarja dobili več kot 300 prošenj za soglasja za delo pri drugem delodajalcu. Dejstvo je, da se je vodstvo UKC Ljubljana odločilo, da v ta osir ne bo drezalo, ampak bo še naprej podpiralo nezakonito ravnanje svojih zaposlenih, ki kršijo 37. člen zakona o delovnih razmerjih in hišni pravilnik iz leta 2004, ki določa, da mora vsak zaposleni pridobiti soglasje za delo zunaj bolnišnice, kajti kršitev konkurenčne prepovedi je lahko celo razlog za odpoved pogodbe o zaposlitvi. Kaj si o tem misli minister za zdravje Borut Miklavčič, ki je vodstva bolnišnic pozval, naj uredijo nezakonito stanje, nam včeraj ni uspelo izvedeti.

Generalna direktorica UKC Ljubljana je v zagovor povedala, da pri njih zaposleni zdravniki opravijo vse delovne obveznosti vključno z dežurstvi in zatorej ni razloga, da bi jih omejevali pri delu pri drugih delodajalcih v njihovem prostem času. Prav tako se ji ne zdi problematično, da je predstojnik njihove ortopedske klinike prof. dr. Vane Antolič tudi solastnik Orthops, d.o.o., za ortopedske preglede, češ da je solastnik že 12 let. Pritegnila ji je tudi strokovna direktorica prof. dr. Saša Markovič. Markovičeva namreč ne ve, kaj bi se zgodilo, če bi njihovi zdravniki nehali delati pri zasebnikih. "To so velike mreže zasebnih izvajalcev. Samo v Barsosu dela 23 naših zdravnikov, po 20 tudi v Cardialu, Medicorju in Kirurškem sanatoriju Rožna dolina. Ure, ki jih naši zdravniki opravijo v omenjenih ambulantah, pa ne ogrožajo delovanja UKC Ljubljana," pojasnjuje Markovičeva. Bolj se boji, da bi okoli 10.000 bolnikov, ki jih vsako leto pregledajo v zasebnih ambulantah njihovi zdravniki, prišlo v UKC Ljubljana. "S tem bi se čakalne vrste za ultrazvok, ortopedske in kardiološke preglede še podaljšale," je prepričana Markovičeva. Vendar pa ne pozna nobenega primera, da bi kak bolnik, ki je bil pregledan v zasebni ambulanti, preskočil čakalno vrsto za operacijo. Seveda bo natančen nadzor mogoč šele, ko bodo bolnike vpisovali v elektronske čakalne vrste; to Inštitut za varovanje zdravja pripravlja že dve leti.

Strokovni direktorici Saši Markovič, ki se ji izteka mandat, razpis pa bo sklenjen v ponedeljek, bi se zdelo prav, da bi se obseg dela pri drugih delodajalcih omejil na osem ur na teden. Več kot toliko ur pa že zahteva prerazporeditev k drugemu delodajalcu. Tako so ravnali med drugimi pri asist. mag. Francu Planinšku, dr. med., specialistu plastične, rekonstrukcijske in splošne kirurgije, ki estetske posege opravlja v Kirurškem sanatoriju Rožna dolina in Medicinskem centru Medicor v Izoli ter je v UKC Ljubljana zaposlen 80-odstotno.

S tem pa zgodba o izdajanju potrebnih soglasij za delo pri drugih delodajalcih v UKC Ljubljana še ni končana, saj je včeraj prispelo še nekaj novih vlog, nekaj pa jih zaradi odsotnosti nekaterih predstojnikov še niso obravnavali.