Poleg Univerze v Ljubljani so k partnerstvu že pristopila podjetja Gorenje, Krka, Lek, Iskratel, BTC, Oria Computers, Sava, Kolektor in Mercator, z nekaterimi drugim podjetji pa pogovori še potekajo.

Kot je poudarila rektorica ljubljanske univerze Andreja Kocijančič, je današnji podpis velik in pomemben dogodek, saj pomeni, da so se univerza in podjetja na gospodarsko krizo odzvali z jasno pripravljenostjo s skupnimi močmi Sloveniji pomagati, da z razvijanjem znanja izstopi iz krize kot zmagovalka.

Po besedah Kocijančičeve se na univerzi popolnoma zavedajo, da kabinetno znanje ni dovolj in da je za razvojni preboj nujno potrebno sodelovanje z gospodarstvom. Če je bilo doslej nekaj upravičenih očitkov, da te povezave niso dovolj učinkovite, pa je po njenem prepričanju trenutna kriza univerzo dokončno prisilila k polnemu razvoju sodelovanja s podjetji.

Univerza in podjetja že imajo številne izkušnje pri sodelovanju, sedaj pa želijo s konkretnim naborom zelo obetavnih projektov sodelovanja med univerzo in posameznimi podjetji dati jasen signal vsem, še posebej vladi, da imajo voljo, znanje in konkretne projekte za izhod iz krize, je dejala Kocijančičeva.

Namen podpisnikov torej ni tožiti o negativnih učinkih krize, ampak z optimizmom in zagonom prispevati k razvojnemu preboju Slovenije tudi v neugodnih gospodarskih razmerah. Je pa namen sporazumov tudi sprožiti močno ofenzivo pri vladi, da za obetavne projekte odpre pot k sredstvom iz slovenskega proračuna in strukturnih skladov EU ter olajša dostop do zasebnega kapitala, še posebej tveganega.