Ker je odbor za notranjo politiko, javno upravo in pravosodje predlog za znižanje funkcionarskih plač pripravil po tem, ko je bil že sprejet dnevni red tokratne seje, so morali poslanci ob začetku zasedanja z njim razširiti dnevni red.

Odbor je sicer v vladni predlog o znižanju plač funkcionarjev izvršne in sodne veje oblasti vključil tudi rešitve iz predloga zakona o začasni uvrstitvi določenih funkcij zakonodajne oblasti v plačne razrede, ki so ga predlagale vse poslanske skupine z izjemo SNS in s katerim bi znižali tudi plače poslancev.

S predlogom bo tako državni zbor zaradi zaostrenih gospodarskih razmer funkcionarjem izvršne, zakonodajne in sodne veje oblasti znižal plače za štiri odstotke. Z znižanjem funkcionarskih plač bo državni proračun privarčeval 2,8 milijona evrov.

DZ je poleg tega na predlog kolegija predsednika DZ Pavla Gantarja dnevni red seje razširil še z ustanovitvijo ustavne komisije. Skupina poslancev SDS je namreč v proceduro vložila t. i. ustavni zakon o izbrisanih, poslovnik DZ pa zahteva, da se ustavno komisijo ustanovi v 30 dneh po predložitvi predloga za začetek postopka za spremembo ustave.

Obe točki bodo poslanke in poslanci obravnavali v četrtek, 5. marca.

Današnji del zasedanja pa bo DZ nadaljeval ob 15. uri s poslanskimi vprašanji. Premier Borut Pahor bo poslancem odgovarjal na vprašanja o izbrisanih, prvih stotih dneh delovanja vlade ter ukrepih za pomoč delavcem, ki so ali še bodo zaradi gospodarske in finančne krize ostali brez zaposlitve.