V poročilu o človekovih pravicah po svetu v letu 2008, ki ga je Ameriški State Department objavil v sredo, so med drugim v zvezi z medijsko svobodo omenjeni samocenzura novinarjev, poskusi vladnega pritiska na medije in kritike, da je iz vladnega sklada za pluralizacijo medijev šlo neprimerno več sredstev za medije Katoliške cerkve in vladi naklonjene medije.

Predsednik Društva novinarjev (DNS) Slovenije Grega Repovž pa glede financiranja medijev RKC iz naslova medijskega sklada meni, da gre za "nespodobnost s strani tistih, ki so te aranžmaje delali". Kot spominja Repovž, "so visoki predstavniki Rimokatoliške cerkve nastopali tudi v času predvolilnih shodov nekaterih strank". Da razlike v financiranju zazna poročilo State Departmenta, pa bi po besedah predsednika DNS "moralo dati misliti tako Cerkvi kot seveda bivši vladi".

Ker poročilo po Repovževo govori o vladi Janeza Janše, je to samo še dodatna obveza za sedanjo vlado, da spremeni odnos do medijev ter "spremeni zakonske določbe, ki so anomalije omogočale in omogočile". Repovž opozarja še, da so tovrstna poročila vedno "napisana zelo zadržano", vseeno pa "počasi odsevajo" dogajanje v določeni državi.

"Verjamem pa, da se bodo našli ljudje, ki bodo povedali, da je bil State Department tudi zaveden," dodaja Repovž. Na vprašanje, kdo bi to lahko bil, pa je predsednik DNS dejal, da "kadarkoli se je kdo odzval iz tujine, so predstavniki bivše vlade in tistih strank začeli zagotavljati, kako so ti 'reveži' zavedeni".

Repovž o financiranju medijev RKC iz medijskega sklada

Predsednik Združenja novinarjev in publicistov (ZNP) Peter Jančič opozarja, da "slovenski mediji poročilo odkrijejo vsako leto samo enkrat in zgodovino vsakič znova pozabijo". To so zanimiva opozorila, ki kažejo nek trend, in imajo vrednost samo takrat, če jih "spremljaš bolj dolgoročno in primerjaš, kaj se je spremenilo na boljše, kaj pa na slabše", je poudaril Jančič. Po njegovem mnenju ni korektno, da se v medijih o problemu samocenzure, ki ga poročila omenjajo že desetletje, pojavlja velik naslov "zdaj imamo pa samocenzuro, ker so pač novinarji pozabili pogledati nazaj, da bi ugotovili, da je bilo to vedno".

Kot je dejal, letošnjega poročila ni prebral, sicer pa je bil vedno problem tudi to, da ima slovenska vlada nadzor nad mediji, kar "za Američane ni sprejemljivo, ker ima vlada pri nas sicer nadzor nad podjetji, oni pa imajo liberalen sistem, ki to šele zdaj dopušča zaradi finančne krize". V Sloveniji je po njegovih besedah to "običajno in posledica tega je, da ima vpliv tudi na medije". Tako kot prejšnji bodo tudi novi vladi izrekali podobna opozorila, je ocenil Jančič. O medijskem skladu pa je dejal, da gre za novost, ki jo je zato težko primerjati s preteklostjo. Jančič se ob tem tudi sprašuje, kateri so vladi naklonjeni mediji.