Da ti še zdaleč niso opravili svojega dela, dokazujejo podatki, ki smo jih v minulem mesecu pridobili v uredništvu Dnevnika. Še več, po naknadnem preverjanju se je izkazalo, da je kazenska ovadba, ki jo je zaradi suma lažnega stečaja in oškodovanja upnikov leta 1997 vložil eden izmed upnikov zoper več vodilnih v družbi GPG Gradal, kar pet let ležala v predalu.

Poročali smo že, da sega začetek zgodbe v leto 1995, ko je tedaj še državno Gradbeno podjetje Grosuplje (GPG) čez noč poslalo v stečaj hčerinsko podjetje GPG Gradal. Ker je v stečajni masi podjetja, ki je imelo več kot 300 zaposlenih, ostalo le manj kot devet milijonov nekdanjih tolarjev, je brez denarja ostalo več upnikov - med drugim tudi podizvajalci, ki jim je vodstvo podjetja GPG Gradal le nekaj tednov pred stečajem še naročalo nova dela. Eden izmed njih, Slavko Murk, sicer lastnik gradbenega podjetja TMS, je zato še isto leto na ljubljansko policijsko upravo vložil kazensko ovadbo, saj je imel do družbe GPG Gradal 28 milijonov nekdanjih tolarjev in 150.000 ameriških dolarjev sodno priznanih terjatev.

Iz policije so dve leti pozneje, oktobra 1997, posredovali ovadbo na okrožno državno tožilstvo, ki je že po štirih dneh vrnilo ovadbo policiji v dopolnitev, nato pa se je sled za njo izgubila. "Zahtevano dopolnitev smo prejeli šele septembra 2002. Še pred tem smo osemkrat pisno urgirali pri uradu za notranje zadeve (UNZ) Ljubljana in večkrat po telefonu," je pojasnila vodja ljubljanskega okrožnega državnega tožilstva Tamara Gregorčič.

Na vprašanje, zakaj so za dopolnitev ovadbe potrebovali pol desetletja, na ljubljanski PU nismo dobili odgovora. Ob tem nam je več virov zatrdilo, da kriminalisti za preiskavo kaznivih dejanj gospodarskega kriminala običajno ne potrebujejo več kot eno leto. Prav tako nam uradno ni uspelo izvedeti, koliko informativnih razgovorov in hišnih preiskav so opravili kriminalisti med letoma 1997 in 2002. Po informacijah iz bližnjih virov se kriminalisti s stečajem podjetja GPG Gradal več let niso resneje ukvarjali, saj primer ob domnevnem velikem številu prijav s področja gospodarskega kriminala sploh ni prišel na vrsto.

Na PU Ljubljana so na naša vprašanja odgovorili le, da so med letoma 1997 in 2008 na tožilstvo podali devet poročil o ugotovitvah v predkazenskem postopku. Ker Slavko Murk denarja do danes ni prejel, so njegovo podjetje izbrisali iz sodnega registra, velik del osebnega premoženja pa so mu zasegli rubežniki zaradi posledično neporavnanih obveznosti do kooperantov.

primoz.cirman@dnevnik.si