V trenutku, ko sta predsednika slovenske in hrvaške vlade Borut Pahor in Ivo Sanader včeraj vstopila v poslopje slovenskega gradu Mokrice nedaleč od Obrežja, so mobilni telefoni, na katerih je bil do takrat slovenski signal, sprejeli tole SMS-sporočilo: "Hrvaška turistična skupnost vam želi dobrodošlico na Hrvaškem." Grad Mokrice naj bi bil kljub temu nesporno na slovenskem ozemlju, odgovora, kje poteka meja med državama na morju in kje pri Hotizi, pa, sodeč po včerajšnjem sestanku, še lep čas ne bo, saj sta predsednika obeh vlad še vedno vsak na svojem bregu. Medtem ko Pahor vztraja, naj državi skušata mejni spor razrešiti z mediacijo, ki jo ponuja evropska komisija, bi ga Sanader prepustil Meddržavnemu sodišču v Haagu.

Pahor je po včerajšnjem enournem sestanku s Sanaderjem pred približno sto novinarji iz Slovenije in Hrvaške napovedal: "Vladi Republike Slovenije in odboru državnega zbora za zunanjo politiko bom predlagal, da načelno sprejmeta pobudo evropskega komisarja za širitev Ollija Rehna za mediacijo. Mislim, da je to korak v pravi smeri." Slovenski premier je hrvaškega kolego tudi posvaril: "Če ne bo napredka pri ureditvi mejnega vprašanja med Slovenijo in Hrvaško, Slovenija ne bo umaknila zadržkov glede odpiranja in zapiranja pristopnih poglavij, saj je Hrvaška v pristopni dokumentaciji predložila dokumente, ki prejudicirajo določitev meje." Za tako "odločno držo" si je Borut Pahor že včeraj prislužil pohvalo voditeljev dveh opozicijskih strank - Bojana Šrota (SLS) in Zmage Jelinčiča (SNS).

Sanader: Mejni spor ni evropsko vprašanje

Hrvaški premier Ivo Sanader, prepričan, da sta "javnosti obeh držav spolitizirani", pa je ocenil, da je najboljša pot za rešitev mejnega spora razsojanje pred mednarodnopravno institucijo, saj bi bila njena odločitev zavezujoča za obe državi, zato bi odpadel vsakršen referendum bodisi v Sloveniji bodisi na Hrvaškem. Sanader je sicer pozdravil pripravljenost evropske komisije posredovati v mejnem sporu, a je prepričan, da je to spor med dvema državama, ne evropsko vprašanje, zato po njegovem ne sme ovirati vstopanja Hrvaške v EU. Sanader je še dodal, da sta se tako hrvaška kot slovenska vlada leta 2007 odločili za oblikovanje dveh mešanih komisij za predajo spora Meddržavnemu sodišču v Haagu, in predlagal, naj končata delo. Hrvaški premier meni, da bi se mešana komisija pravnih strokovnjakov, ki sta jo vodila dr. Davorin Rudolf na hrvaški in dr. Miha Pogačnik (30. januarja je zaradi očitkov o visokih honorarjih odstopil, op. p.) na slovenski strani, morala še enkrat sestati in ugotoviti, ali je mogoče doseči soglasje glede pravnega okvira za predajo mejnega spora Meddržavnemu sodišču v Haagu.

Sanader je glede tega kar optimističen, eden od članov slovenskega dela mešane komisije mednarodnopravnih strokovnjakov, ki ni želel biti imenovan, pa ne misli tako. "Razšli smo se vsak s svojimi stališči, saj je bila pred nami nova možna pot reševanja mejnega spora - mediacija, zato smo živeli v veri, da naša komisija zamira. Dokler so stvari z mediacijo vroče, njen ponovni sestanek ne pride v poštev, glede na to, da Hrvaška vztraja pri Meddržavnem sodišču v Haagu, pa sploh nima smisla, da se sestanemo, saj Slovenija ne bo sprejela kompromisnega dogovora za Haag, če tam ne bo sojenja po načelu pravičnosti," je opozoril naš sogovornik in hkrati ocenil, da Hrvaška mediacije ne bo mogla kar tako zavrniti, ko pa ji nad glavo visi blokada vstopa v EU.

Janša: Mešana komisija za mejo naj nadaljuje delo

Tudi Ivo Vajgl, predsednik parlamentarnega odbora za zunanjo politiko, ocenjuje, da ponovni sestanek komisij strokovnjakov za mejo nima veliko smisla, saj komisiji ne moreta doseči soglasja. "Gre torej za poskus odlaganja ali kupovanja časa, kar pa po zdravi logiki ne more biti v interesu Hrvaške," meni Vajgl. Nasprotno pa se je prvak SDS Janez Janša včeraj zavzel za nadaljevanje dela mešane komisije in za to, da je treba nujno določiti pravni okvir reševanja vprašanja meje, pa naj bo to s pomočjo mediacije ali Meddržavnega sodišča v Haagu. Janša je v spomenici o reševanju mejnega vprašanja med Slovenijo in Hrvaško, ki jo je na spletnih straneh SDS objavil minulo nedeljo, med drugim zapisal: "Delo mešane komisije pravnih strokovnjakov je sedaj praktično blokirano, RS pa se je s tem pravzaprav ustrelila v koleno. Kajti namesto da slovenski politiki na vprašanja tujcev, zakaj se bojimo mednarodne presoje, če mislimo, da imamo prav, še naprej odgovarjajo neprepričljivo, naj raje hrvaški politiki odgovarjajo na vprašanje, zakaj se bojijo presoje v Haagu ali pred kako drugo instanco ob upoštevanju načela pravičnosti, če mislijo, da imajo prav?"

Premierja Borut Pahor in Ivo Sanader sta se včeraj dogovorila, da bodo sestanki med državama v prihodnje pogostejši, zlasti na ravni zunanjih ministrov, po potrebi pa tudi predsednikov vlad. Na Hrvaškem so bili nad izkupičkom prvega srečanja Pahor-Sanader razočarani, Hrvaška stranka prava pa je začela zbirati tudi podpise pod peticijo, naj Hrvaška sama sproži mejni spor pred Meddržavnim sodiščem v Haagu.