Ujguri so zapleten primer, ki so si ga ustvarile ZDA same. Pobrali so jih z bojišč v Afganistanu in drugje, jih zaprli v Guantanamo, ugotovili, da niso sovražni bojevniki, potem pa niso vedeli kaj z njimi. V domovino na zahodu Kitajske jih ne morejo izpustiti, ker jih tam domnevno čaka mučenje. V ZDA sedaj ne smejo, v Guantanamu pa ne morejo ostati, ker niso ničesar krivi. Leta 2006 so sicer štiri Ujgure poslali v Albanijo, ki jih je bila edina pripravljena sprejeti. Kitajska je vse države sveta opozorila, da ne bo z naklonjenostjo gledala na sprejemanje Ujgurov, ki bi naj bili pripadniki separatističnih oboroženih skupin.

Predsednik ZDA Barack Obama je naročil zaustavitev vseh postopkov proti domnevnim teroristom v Guantanamu in revizijo, ki mora v 180 dneh ugotoviti, kaj storiti z ujetniki po napovedanem zaprtju taborišča v letu dni. Zvezni sodnik Ricardo Urbina je oktobra lani odločil, da mora vlada Ujgure izpustiti na prostost v ZDA in njihovo večletno zaprtje označil za škandal. Prizivno sodišče je sedaj to onemogočilo z razlago, da so imigracijske zadeve v pristojnosti administracije, ne pa sodišč. Problem lahko sedaj reši Obama, ki lahko ukaže, naj Ujguri pridejo v ZDA.

Guantanamo naj bi prihodnji teden obiskal pravosodni minister Eric Holder, ki skupaj z obrambnim ministrom Robertom Gatesom vodi skupino, ki ugotavlja, kaj storiti s tamkajšnjimi ujetniki. Holder je imel sicer v sredo zanimiv govor uslužbencem pravosodnega ministrstva ob praznovanju meseca temnopolte zgodovine. Dejal je, da so Američani v bistvu strahopetci, ko gre za rasna vprašanja, ker si ne upajo iskreno govoriti o problemih.

Holder je povedal, da so delovna mesta v ZDA bolj ali manj dovolj integrirana, vendar pa se pripadniki različnih ras v prostem času še vedno ne družijo. Holder je delavce ministrstva pozval, naj mesec temnopolte zgodovine izkoristijo za iskrene in odprte pogovore, pri čemer morajo biti pošteni drug do drugega in sprejeti upravičene kritike.