V sredo so se v državnem zboru cel dan odvijala prizadevanja, da bi zadostili zahtevam pobudnikov referenduma, Zavoda 25. junij in SSN, da ne bi prišlo do zbiranja 40.000 podpisov za razpis referenduma. Parlament je sicer sprejel sklep o zaščiti slovenskih interesov pri hrvaškem vključevanju v Nato, nakar je Zavod 25. junij Marjana Podobnika od referendumske pobude odstopil, vendar pa je SSN sporočila, da namerava nadaljevati z zbiranjem podpisov. Za to pa je potrebnih 35 dni, s čimer pa bi ogrozili dogovor članic Nata, da bi Hrvaška lahko kot polnopravna članica sodelovala na vrhu zavezništva 3. in 4. aprila v Strasbourgu in Kehlu.

Gantar mora 35-dnevni rok za zbiranje 40.000 podpisov določiti v sedmih dneh od vložitve pobude, torej od ponedeljka. Kot je napovedal, bo ta rok predvidoma določil danes po 12. uri. Če pa bo medtem prišlo do kakšnih sprememb v stališčih predlagateljev, bo o omenjenem roku, kot je pojasnil Gantar, "še razmislil".

Če si v SSN torej ne bodo premislili, bi se zbiranje podpisov začelo v petek, zaključilo pa 27. marca. Temu sledi še sedemdnevni rok, v katerem morajo predlagatelji sporočiti rezultate zbiranja podpisov, in od tega je odvisna usoda ratifikacije protokola o vstopu Hrvaške v Nato, je pojasnil Gantar. Dodal pa je še, da je zbiranje podpisov mogoče kadar koli ustaviti.

V umik pobude bo SSN sicer poskušal prepričati tudi premier Borut Pahor, najverjetneje v petek. Kot je dejal, bi se želel s predstavniki SSN pogovoriti, ali ne bi bilo glede na večinsko mnenje v slovenski politiki, da je referendum za slovenske interese škodljiv, smotrno umakniti pobudo za referendum. Toda predsednik SSN Zdenko Vinkov Vincenc je v sredo na TV Slovenija že dejal, da si ne nameravajo premisliti.