Ta sporazum je bil podpisan aprila lani med slovenskim predsedovanjem EU in hkrati zamrznjen zaradi neizpolnjevanja pogoja popolnega sodelovanja s haaškim sodiščem, pri čemer vztraja Nizozemska, ki v zameno za uveljavitev in ratifikacijo sporazuma zahteva aretacijo nekdanjega vojaškega vodje bosanskih Srbov Ratka Mladića, obtoženega za genocid v Srebrenici.

Srbija in češko predsedstvo EU sta letos že napovedala, da naj bi država prošnjo za kandidaturo vložila med češkim predsedovanjem, torej v prvi polovici leta. To namero, tudi v primeru, da sporazum ne bo odmrznjen, je danes po srečanju z Rehnom potrdil tudi minister Dačić, a dodal, da odločitev o tem v Srbiji še ni bila sprejeta.

Komisar je sicer danes na vprašanje, ali bi Srbiji svetoval prošnjo za status kandidatke, čeprav med državami članicami ne bo soglasja glede uveljavitve sporazuma, odgovoril: "Ne, tega ne bi svetoval." Za pridobitev statusa kandidatke namreč komisija zahteva prepričljivo uresničevanje tega sporazuma, ki ga je Srbija letos začela izvajati le enostransko.

Srbski zunanji minister Vuk Jeremić je januarja v Bruslju predlagal vzpostavitev posebne misije, ki bi preučila, ali Srbija ustrezno sodeluje z Mednarodnim sodiščem za vojne zločine na ozemlju nekdanje Jugoslavije v Haagu. O tem, ali Beograd izpolnjuje pogoj sodelovanja s Haagom, naj bi sicer odločil glavni tožilec haaškega sodišča Serge Brammertz.

"Podpiramo Brammertza," je danes poudaril komisar Rehn. Glavni tožilec naj bi svoje mnenje spet podal marca. To mnenje sicer za države članice EU ni zavezujoče, a naj bi mu sledile. "Zanašamo se na njegovo oceno glede pripravljenosti držav na Zahodnem Balkanu na sodelovanje s sodiščem," je danes zatrdil komisar.

Dačić in Rehn sta sicer danes govorila predvsem o odpravi vizumov za vstop srbskih državljanov v EU. Cilj Srbije je, da so vizumi odpravljeni do konca leta. Pripravljenost države na ta korak bo sicer ocenila Evropska komisija in odpravo vizumov predlagala državam članicam, ki bodo sprejele odločitev o tem in o njeni implementaciji, je pojasnil Rehn.

Dačić, nekdaj tesni sodelavec bivšega srbskega predsednika Slobodana Miloševića, ki so ga srbski mediji v preteklosti imenovali celo "mali Slobo", se je z Rehnom prvič sestal septembra lani, ko je poudaril, da se je pripravljen obrniti v prihodnost in da je EU glavna prednostna naloga nove srbske vlade, ni pa se želel opredeliti proti Miloševiću.

Komisar Rehn bo sicer v četrtek na obisku v Beogradu, kjer se bo sestal z visokimi srbskimi predstavniki, iz Srbije pa bo nato odpotoval na Ciper.