Kot so sporočili z Uprave RS za zaščito in reševanje, bo po podatkih Agencije RS za okolje reka Krka, ki ta čas že poplavlja, dosegla največji pretok 260 kubičnih metrov na sekundo v večernih urah in bo poplavila na širšem območju, večjem kot so vsakoletne poplave.

Danes bodo poplavljale tudi manjše reke na območju Kozjanskega, Haloz in Slovenskih Goric, zlasti Dravinja v srednjem in spodnjem toku med Majšperkom in Vidmom, Rogatnica, Šcavnica v okolici Ljutomera, poplavi lahko tudi Sotla s pritoki. Reke na omenjenih območjih bodo poplavile predvidoma v območjih vsakoletnih poplav. Drevi med 21. in 22. uro in v ponedeljek med 8. in 10. uro pa bo morje poplavilo nižje dele obale.

Na Dolenjskem že poplavlja Krka, morje zaradi visokega plimovanja zalilo Koper in Piran

Že v soboto ponoči je zaradi padavin in taljenja snega pričela naraščati Krka, ki je v spodnjem toku poplavila kmetijske površine v vsakoletnem obsegu. Danes zjutraj je Krka dosegla vodostaj 288 centimetrov ter zalila cesto Kostanjevica na Krki-Zameško v občini Kostanjevica na Krki, zato so cesto zaprli. Pozno popoldne je poveljnik kostanjeviških gasilcih po ogledu terena poročal, da Krka narašča počasi in da nevarnosti poplavljanja za Kostanjevico še ni.

Zaradi visokega plimovanja je morje v Kopru med 7. in 10. uro poplavilo Semedelsko cesto in rob obale na Ukmarjevem trgu. Ukrepanje ni bilo potrebno. Prav tako zaradi visokega plimovanja je morje v Piranu med 6.30 in 10. uro poplavilo nižje dele obale, in sicer glavni pomol, območje pred Gea College in Kidričevo nabrežje od Hotela Piran do Punte. Ob 7. uri so piranski gasilci sprožili sireno javnega alarmiranja z znakom opozorilo na nevarnost.

Okoli 15. ure je narasli potok Lahonščica v kraju Lahonci v občini Ormož spodkopal most. Gasilci so odstranili betonske cevi mostu in začasno namestili deske, tako da je prehod cez cesto možen. V kraju Vršnik v občini občina Kungota se je zamašil propust pod mostom potoka, zaradi česar je voda poplavila most.

Zaradi padavin so meteorne vode vdrle v več stanovanjskih hiš v občinah Pesnica, Selnica ob Dravi, Radlje ob Dravi, Lenart, Duplek, Apače, Radenci, Šentilj in Tržič. V vseh primerih so posredovali gasilci in izčrpali vodo iz objektov.

Zaradi obilnih padavin se sprožajo tudi zemeljski plazovi

Tako se je zjutraj na Maistrovi ulici na Ptuju, zaradi obilnih padavin, sprožil zemeljski plaz. Plaz meri v polmeru okoli 100 metrov, razpoka pa je široka okoli štiri metre. Gospodarsko poslopje, ki je ob plazu je že premaknjeno za 40 centimetrov, stanovanjska hiša pa s plazom drsi. Ogrožena je še ena stanovanjska hiša pod plazom. Pet stanovalcev iz obeh stanovanjskih hiš so zaradi nevarnosti že izselili, prav tako pa tudi rešujejo materialne dobrine.

Zjutraj se je sprožil zemeljski plaz tudi v kraju Gmajna v občini Slovenj Gradec. Gasilci iz Starega trga so ugotovili, da gre za plaz na strmem pobočju za stanovanjsko hišo. V bližini hiše je vidna razpoka dolžine 30 metrov in širine 60 centimetrov. Gasilci so plaz zaščitili s folijo in uredili odtok vode. Dogodek bodo spremljali, da preprečijo zdrs do stanovanjske hiše.

Okoli poldneva se je sprožil zemeljski plaz na lokalnih cestah na relaciji Brezno- Remšnik in Brezno-Kapla v občini Podvelka. Že v soboto se je v Prožinski vasi v občini Štore sprožil zemeljski plaz velikosti 200 krat 30 metrov. Plaz ogroža objekt, v katerem je garaža in skladišče. Plaz so že v soboto s pomočjo gasilcev pokrili s folijo, danes pa so opazili, da plaz ne miruje, zato so bili obveščeni župan in pristojni delavci občine ter poveljnik CZ občine Štore. Na kraju so tudi gasilci iz Prožinske vasi.

Zgodaj popoldne se je sprožil zemeljski plaz v bližini stanovanjske hiše v Otiškem vrhu v občini Dravograd. Gasilci iz Šentjanža in predstavnik občine Dravograd so si ogledali kraj plazu in ugotovili, da ukrepanje še ni potrebno. Izvajali bodo ogled terena in ostali v pripravljenosti.

Sprožil se je tudi zemeljski plaz v Pernici, ki ogroža bližnjo stanovanjsko hišo. Prav tako se je sprožil plaz na regionalno cesto Sladki vrh - Velka v občini Šentilj. V Šomatu pa je zemeljski plaz poškodoval ograjo, v kateri je bila zaprta divjad. Gasilci so nudil pomoč pri reševanju živali v drug prostor.

Plaz se je sprožil tudi v kraju Ruperce v občini Maribor. Zemeljski plaz je ogrožal bližnjo stanovanjsko hišo. Gasilci so uredili odtekanje vode ter plazišče prekrili s PVC folijo. Sprožil se je tudi zemeljski plaz v Raškem dolu, ki ogroža dva stanovanjska objekta. Zemeljski plaz je okoli 14. ure zasul del ceste Zavrč-Turški Vrh v občini Zavrč. Zemljino s ceste so odstranili tako, da je ta začasno prevozna, posredovali pa so tudi gasilci iz Zavrča, so še sporočili z uprave za zaščito in reševanje.

V Pomurju zaradi poplav najbolj kritično ob reki Ščavnici

Zaradi deževja in taljenja snega se je v Pomurju sprožilo več manjših plazov, zato je nekaj cest zaprtih. Najbolj kritično pa je v dolini Ščavnice, kjer so aktivirane enote civilne zaščite.

Kot je povedala poveljnica gornjeradgonske Civilne zaščite Marjeta Erdela, je aktiviranih vsej šest gasilskih društev ob reki, ki večinoma spremljajo razmere, v Spodnjih Ivanjcih pa tudi pripravljajo nasipe, da bi obvarovali območje kmetijske zadruge.

Pri Negovi je plaz pretrgal del vodovodnega omrežja. V Vratji vasi in Podgorju so hudourniki zalili nekaj hiš, tako da je zaprta regionalna cesta Šentilj-Gornja Radgona, cesta v Rodmošcih, ki jo je zasul plaz, pa bo po napovedih pristojnih zaprta več tednov.