HTV, ki se je skliceval na vir iz Evropskega parlamenta, je dodal, da hrvaški premier in predsednik Ivo Sanader in Stipe Mesić po neuradnih informacijah temu predlogu nasprotujeta. "Ko gre za Rehnov obisk na Hrvaškem, v hrvaškem državnem vrhu vlada zakon molka," je še poročala Hrvaška televizija.

"Neuradno smo zvedeli, da tako predsednik Mesić kot premier Sanader nasprotujeta kakršni koli politični rešitvi. Za njiju je sprejemljivo izključno mednarodno sodišče," je v sredo zvečer v informativnih oddajah poročala HTV.

Hrvaška televizija je izpostavila, da je mednarodno sodišče sprejemljivo tudi za posebnega poročevalca Evropskega parlamenta za Hrvaško Hannesa Swobodo.

"Po njegovem predlogu delo tričlanskega sveta naj ne bi bilo risanje meje, temveč dogovor o tehničnih vprašanjih, kot so ribolov, prehod ladij in podobno. Pobudo Swobode podpira večina evropskih poslancev, ki trdijo, da bi Slovenija morala takoj prekiniti blokado hrvaških pogajanj z EU," je dejala novinarka HTV. Dodala je še, da je v tem trenutku težko reči, ali bi Slovenija pristala na omenjeni predlog.

Rehn: Spor s Slovenijo ogroža cilj, da bi Hrvaška pogajanja končala še letos

Evropski komisar za širitev Olli Rehn je v pogovoru za britanski dnevnik Financial Times izrazil upanje, da bo v naslednjih dveh tednih oblikovana evropska skupina ne več kot treh strokovnjakov, ki bo pripravila priporočila o tem, kako rešiti spor o meji med Slovenijo in Hrvaško. Ta, je dejal, ogroža cilj, da bi Hrvaška pogajanja končala še letos.

Po oceni evropskega komisarja mejni spor s Slovenijo ogroža načrt, da bi Hrvaška pristopna pogajanja z EU končala še letos. "Vsak dan se povečuje tveganje, da se nam bo urnik izmuznil," je dejal Rehn.

Kot glavne tri naloge, ki so pred Hrvaško, je komisar opredelil okrepitev boja proti korupciji in organiziranemu kriminalu, za Bruselj sprejemljiv načrt za prestrukturiranje ladjedelnic ter vzpostavitev mehanizma za rešitev mejnega spora s Slovenijo.

Mejni spor zadeva predvsem dostop Slovenije do mednarodnih voda, piše FT in dodaja, da nekateri evropski strokovnjaki nedavno odločitev Meddržavnega sodišča v Haagu glede poteka morske meje med Romunijo in Ukrajino vidijo kot koristen precedenčni primer za slovensko-hrvaški spor. Vendar pa se slovenski in hrvaški strokovnjaki ne morejo dogovoriti o pogojih za dodelitev primera sodišču v Haagu, dodaja časnik.

"V tem trenutku v javnih razpravah v obeh državah narašča negativna retorika. To nas skrbi, vendar se ni zgodilo še nič usodnega, zato imamo vse razloge za iskanje rešitve," je za britanski časnik še dejal evropski komisar.