Sanader naj bi se po napovedih poleg s predsednikom parlamenta Hansom-Gertom Pötteringom med drugim srečal tudi s predsednikom EPP Josephom Daulom, predsednikom skupine socialistov (PES) Martinom Schulzem, poročevalcem za Hrvaško v skupini liberalcev (ALDE) Istvanom Szentom - Ivanyijem ter predsednikom Zelenih Danielom Cohnom-Benditom. Dan za Sanaderjem bo v Strasbourgu še slovenski zunanji minister Samuel Žbogar.

Slovenski zunanji minister in hrvaški premier v Evropski parlament prihajata po tem, ko je zunanjepolitični odbor tega parlamenta 21. januarja sprejel poročilo o napredku Hrvaške na poti v EU, v katerem je "pozdravil neformalni dogovor z dne 25. avgusta 2007 med predsednikoma hrvaške in slovenske vlade o reševanju spora glede vprašanja meje pred Meddržavnim sodiščem v Haagu ter obe strani pozval, naj ta dogovor spoštujeta". Parlament naj bi sicer o poročilu glasoval na marčnem zasedanju.

Eden glavnih poudarkov drugega dne plenarnega zasedanja v Strasbourgu bo sicer glasovanje o strateškem pregledu energetske politike unije. Parlament v dokumentu pozdravlja namen Evropske komisije, da ob nedavni krizi zaradi dobave plina med Ukrajino in Rusijo izboljša okvir direktive o ukrepih za zagotavljanje zanesljivosti preskrbe z zemeljskim plinom, ter jo poziva, naj še pred koncem letošnjega leta pripravi predlog spremembe, ki bi morala vključevati učinkovite nacionalne in evropske akcijske načrte.

Evropski parlament bo danes med drugim glasoval tudi o poročilu, ki priporoča revizijo okvirnega sklepa o boju proti spolnemu izkoriščanju otrok in otroški pornografiji iz leta 2004. Zaradi nenehnega razvoja novih tehnologij, zlasti medmrežja, namreč zakonska določila zaostajajo za prakso pedofilov, ki za spolne namene vedno bolj uporabljajo nove oblike psihološke manipulacije otrok.

Parlamentarci se bodo danes tudi seznanili s predlogi za preselitev izpuščenih zapornikov iz ameriškega zapora v Guantanamu na Kubi tudi v države EU ter stališči Sveta EU in Evropske komisije o domnevni uporabi ozemlja in zračnega prostora evropskih držav za prevoz ter pridržanje terorističnih osumljencev, ki jih je zajela ameriška obveščevalna agencija CIA. Razpravljali pa bodo tudi o direktivi o sankcijah zoper delodajalce državljanov tretjih držav, ki nezakonito prebivajo v EU, o kateri bodo glasovali v sredo.