Po njegovih besedah so danes od polnoči do četrte ure zjutraj splužili in posuli vse površine v Ljubljani, tudi pločnike in kolesarske steze, tedaj pa je začelo močno snežiti in pluženje so začeli znova. Trenutno poteka že tretje pluženje. Pravi, da bodo delali, "dokler ne bomo vsega naredili", in napoveduje, da bodo čistili še vso noč.

Promet je močno upočasnjen

Po podatkih Prometno-informacijskega centra za državne ceste v večjem delu države sneži, zato je na cestah kljub posipanju in pluženju, snežna brozga. Čez dan bo sneg od juga postopno prehajal v dež. Ponekod se lahko pojavi poledica.

Zaradi snežnih razmer in jutranje prometne konice je promet upočasnjen, na določenih delih so zastoji, zgodilo pa se je tudi več prometnih nesreč, so povedali na Prometno-informacijskem centru za državne ceste. V okolici Postojne pada leden dež, so še opozorili.

Ob sneženju velja samoizločanje za tovorna vozila s priklopniki, za vozila katera prevažajo nevaren tovor in za izredne prevoze. Na mejnih prehodih ni daljšega čakanja pri prestopu meje. Prelaz Korensko Sedlo in Vršič sta zaprta, na Ljubelju in Jezerskem pa je obvezna uporaba verig, so še sporočili s Prometno-informacijskega centra.

Popoldne bodo padavine v severnih krajih postopno ponehale. Ponoči bo dež ponehal tudi v južnih krajih. Jutri bo večinoma suho vreme. Več oblačnosti bo na zahodu, v vzhodnih krajih pa se bo delno zjasnilo.  V visokogorju bo danes oblačno z občasnim sneženjem, ki bo proti večeru oslabelo in ponehalo. Pihal bo zmeren veter južnih smeri. Nevarnost snežnih plazov se je povečala na 4 stopnjo, je zapisano na spletnih straneh Agencije RS za okolje. V četrtek in petek bo v zahodnih krajih oblačno z rahlim dežjem, drugod bo delno jasno. Pihal bo jugozahodni veter, topleje bo.

Zaradi snega je ponekod motena oskrba z električno energijo

Zaradi povešenih in pretrganih električnih žic, ki so posledica novozapadlega snega, je še vedno motena oskrba z elektriko na nekaterih območjih Koroške in Gorenjske, medtem ko na območju Elektra Ljubljana prihaja le do posameznih izpadov na območju Kamnika in Domžal.

Zaradi mokrega in težkega snega se je v ponedeljek popoldne prekinila oskrba z električno energijo v krajih Zgornji Kozji Vrh in Remšnik v občini Radlje ob Dravi. Izpadli so trije transformatorji. Okvaro naj bi delavci Elektra odpravili tekom današnjega dne, so sporočili iz Centra za obveščanje RS.

Na območju občine Zreče je v ponedeljek zvečer prišlo do izpada daljnovoda Zreče - Loška Gora, zaradi česar je brez oskrbe z električno energijo ostalo približno 400 gospodinjstev. Večino okvar so odpravili v ponedeljek pred polnočjo.

Iz podjetja Elektro Celje pa so nekaj po polnoči sporočili, da je v občini Vojnik prišlo do izpada dvostopenjskega daljnovoda Vojnik in posledično do izpada daljnovoda Ljubečna. Skupaj je bilo tako na območju občine Vojnik brez oskrbe z električno energijo 1941 gospodinjstev. Delavci Elektra so vse okvare že odpravili, so še sporočili iz Centra za obveščanje RS.

Brniško letališče znova odprto

Letališče Jožeta Pučnika Ljubljana, ki je bilo šest ur zaprto zaradi težav s snegom, je ob 12.10 uri znova začelo obratovati. Od 6. ure zjutraj so morali odpovedati devet letov, saj zaradi velike količine mokrega snega vzletno-pristajalna steza kljub trudu vzdrževalcev ni bila primerno pripravljena.

Kot so za STA povedali na Aerodromu Ljubljana, že zadnjih 20 let ni bilo potrebno zapreti brniškega letališča zaradi snežnih razmer za tako dolgo časa. Večkrat so morali sicer začasno preusmeriti lete zaradi vremenskih razmer, kot je na primer megla, takšnega primera pa ne pomnijo.

Čeprav je 30 delavcev zimske službe čistilo letališče že od nedelje, niso mogli v celoti odstraniti mokrega in zmrznjenega snega, problem pa je bila tudi neučinkovitost soli. Ob tem so na Aerodromu zanikali morebitne očitke, da so prepozno začeli čistiti, saj se držijo zelo strogih pravil glede vzdrževanja.

Zdaj so letališče že ustrezno pripravili na varno vzletanje in pristajanje, vendar so morali od danes zjutraj odpovedati devet letov. Odpovedani so bili leti Adrie Airways za Bruselj, Dunaj, Zürich, Frankfurt, Amsterdam in dva za München. Odpovedan je bil tudi let prevoznika Air France v Pariz in češkega letalskega prevoznika v Prago. Eno letalo pa je bilo že zjutraj zaradi tehničnih razlogov preusmerjeno iz Istanbula v Trst.

Večina odpovedanih jutranjih letov in dopoldanskih letos, ki bodo zaradi težav s snegom vzletela z zamudo, je bila od slovenskega letalskega prevoznika Adrie Airways. Kot je za STA pojasnila Adrijana Šelj iz omenjenega podjetja, so morali odpovedati vse jutranje lete, medtem ko so nekateri dopoldanski leti imeli zamude, saj so morali počakati, da bodo zagotovljeni pogoji za vzletanje in pristajanje.

Za potnike so pri Adrii poskrbeli v skladu z evropskimi direktivami. Potnikom odpovedanih letov bodo že danes popoldne zagotovili polete proti destinacijam s prestopi prek večjih evropskih mest, medtem ko bodo tisti, ki lahko potovanje prestavijo, poleteli z rednimi direktnimi linijami naslednji dan.

Šeljeva je pojasnila, da se vsakih nekaj let zgodijo takšne vremenske razmere, da morajo pozimi nekatera letališča začasno zapreti vzletno-pristajalno stezo oziroma celotno pristajališče. Skrajne vremenske razmere, kakršne so na primer ledeni dež, ne dopuščajo letenja. Letalski prevozniki se temu prilagodijo in čeprav imajo letala in posadke na voljo počakajo na primerne razmere. Podobno je bilo danes z letom v Bruselj, saj so že vkrcali potnike v letalo ampak jih nato znova izkrcali.

V Piranu in Kopru je popavljalo morje

Ob 23.uri je zaradi močnega južnega vetra in znižanega zračnega pritiska morje ponekod na slovenski obali preseglo opozorilni vodostaj 290 centimetrov, poroča 24ur.com. Gasilci PGD Piran so ob 23.48 posredovali podatke o prelivanju morja v Piranu. Morje je že prestopilo in delno zalilo cestišce ob Gea Collegu, zalilo je tudi plažo in parkirne prostore ob Hotelu Piran ter prestopilo na piranski punti. Ob 23.50 je bila sprožena sirena javnega alarmiranja z znakom opozorilo na nevarnost. Ob 1.53 je morje zalilo celotno cestišce na Kidričevem nabrežju. Po 2.30 je gladina morja pricela upadati, po prvih podatkih do večje gmotne škode ni prišlo.