Generalna direktorica zavoda za zaposlovanje Marija Poglajen je danes članom sveta zavoda pojasnila, da je prva preizkušnja - stečaj IUV - že za njimi. Aktivnosti zavoda v primeru IUV so bile dobro organizirane, hitre. Kot je povedala, bodo denarna nadomestila za delavce IUV izplačana 13. februarja.

Toda zavod mora biti tudi za v prihodnje, ko je zaradi finančno-gospodarske krize pričakovati še več brezposelnih, dobro pripravljen, da bo lahko pri svojem delu tudi učinkovit. "Ukrepi so nujni, ker so ljudje že zdaj brez sredstev za preživljanje," je opozorila, pri tem pa izpostavila nujnost dobrega sodelovanja med vlado, delodajalci in reprezentativnimi sindikati.

Pripravili so ukrepe za ohranjanje delovnih mest

Zavod za zaposlovanje, ki že skrbi za izvajanje zakona o delnem subvencioniranju polnega delovnega časa, je tako pripravil vrsto ukrepov. Po regijah je že ustanovil mobilne enote za posredovanje, pripravil pa je med drugim tudi ukrepe za ohranjanje delovnih mest in za krajše programe usposabljanja. V načrtu so med drugim posodobitev spletne strani, povečanje števila vključitve brezposelnih v javna dela, posredovanje statistike stanja brezposelnosti, skrajšanje dobe prijave na zavodu in vključitev v zaposlitev.

Glede izvajanja zakona o delnem subvencioniranju polnega delovnega časa je Poglajnova pojasnila, da so na zavodu doslej dobili 54 vlog delodajalcev za skupaj 11.000 upravičencev. Vloge po njenih besedah zajemajo praktične vse panoge (gradbeništvo, proizvodnja, predelovalna industrija). Zavod je danes na svoji spletni strani objavil tudi elektronsko podporo za uveljavljanje pravice do subvencioniranja.

Območne službe zavoda so že najele nove kadre

Član sveta Stanislav Vencelj (ministrstvo za finance) je zavod pozval, naj pripravi informacijo, ali je kadrovsko sposoben za povečanje obsega nalog, saj je izvajanje zakona zelo zahtevno delo. Zavod ima še nekaj časa, da pripravi informacijo glede potrebe po dodatnih finančnih sredstvih, ki so lahko upoštevane v rebalansu letošnjega državnega proračuna.

Poglajnova je povedala, da zavod že pripravlja rebalans finančnega načrta, prav tako pa je v pripravi informacija glede potrebe po novih kadrih. Pojasnila je, da so območne službe zavoda že najele manjše število ljudi za določen čas, in sicer na vložiščih, prijavno-odjavni službi, pri mobilnih ekipah in pri reševanju zahtevkov za denarna nadomestila. Poglajnova pričakuje, da se bodo stroški zavoda zaradi izvajanja novih nalog povečali za 30 oz. 40 odstotkov.

Brez redne analize ni mogoče izvajati ukrepov

Člani sveta zavoda so se strinjali, da bo zavod za zaposlovanje v prihodnje redno poročal o stanju na trgu dela. Brez redne analize stanja na trgu in tudi potreb delodajalcev po besedah Gorana Lukšiča iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije ni mogoče izvajati ukrepov. Lukšič je predlagal tudi redno poročilo o izvajanju zakona o delnem subvencioniranju polnega delovnega časa, ki naj se ga posreduje socialnim partnerjem. Svet zavoda za zaposlovanje se je sicer zavzel tudi za aktivno vključitev zavoda v aktivnosti vladen politike.

Kot je povedala Poglajnova, bo zavod predlog ukrepov dopolnil z današnjimi predlogi. Pojasnila je, da so se člani sveta že pred časom dogovorili, da predloge ukrepov pripravijo skupaj ter jih dopolnjujejo in nadgrajujejo. "Gre za železni repertoar vseh socialnih partnerjev," je poudarila.