Madridski sodnik Fernando Andreu je preiskavo uvedel, potem ko se je zaradi omenjenega incidenta nanj obrnil Palestinski center za človekove pravice. Sodnik je primer sprejel na podlagi načela univerzalne jurisdikcije, ki ga Španija v primeru zločinov proti človečnosti in genocida priznava.

Primer se nanaša na letalski napad izraelske vojske v četrti Al Daradž v mestu Gaza 22. julija 2002, v katerem je umrl domnevni vodja Hamasa Salah Šehadeh in še 14 civilistov, pri katerih naj bi šlo večinoma za otroke in dojenčke. V eksploziji tone težke bombe, ki jo je odvrglo izraelsko vojaško letalo F-16, je bilo obenem ranjenih še 150 Palestincev, izhaja iz sodnega zapisa.

Španski sodnik je ocenil, da navedena dejstva predstavljajo "indice zločinov proti človečnosti". Tako bi lahko šlo za napad proti civilnemu prebivalstvu, ki je nezakonit v izhodišču, saj je bil njegov cilj umor Šehadeha. Sodnik je bil še mnenja, da gre očitno za prekomerno dejanje. Izrael po njegovem mnenju ne bi smel ignorirati morebitnih posledic napada z bombo velike moči na naseljeno območje.

Sodnik Andreu je ob tem posvaril, da bi lahko sledila še hujša obtožba, to je o genocidu, če bi preiskava pokazala, da je šlo pri izraelskem dejanju za vnaprej premišljeno strategijo.

Poleg Ben-Eliezerja, ki danes opravlja položaj ministra za infrastrukturo, se preiskava nanaša še na šest visokih predstavnikov izraelske vojske, med katerimi so takratni poveljnik izraelskih letalskih sil Dan Haluc, takratni vodja sveta za nacionalno varnost Giora Eiland, takratni načelnik generalštaba izraelske vojske Moše Jalon in takratni direktor varnostnih služb Avi Dihter.

Na preiskavo so se že odzvali v Izraelu. Sedanji izraelski obrambni minister Ehud Barak je dal vedeti, da bo storil vse, kar je v njegovi moči, da bi dosegel opustitev preiskave, ki jo je označil za "blazno". Barak je v sporočilu za javnost še ocenil, da tisti, ki likvidacijo terorista označuje za zločin proti človečnosti, živi v "narobe svetu".

Nekdanji izraelski premier in vodja opozicijskega Likuda Benjamin Netanjahu pa je za izraelski radio ocenil, da je zahteva po preiskavi s strani španskega sodnika absurdna. "Izrael se bori proti vojnim zločincem in sedaj nas obtožujejo zločinov," je poudaril po poročanju ameriške tiskovne agencije AP.

Španski sodniki so že v preteklosti uporabili načelo univerzalne jurisdikcije, na podlagi katere so uvedli preiskave proti vrsti nekdanji predsednikov vlad ali terorističnih osumljencev. Med drugim so obtožili tudi vodjo Al Kaide Osamo bin Ladna zaradi napadov v ZDA 11. septembra 2001. V vseh primerih pa je po poročanju AP le redko prišlo do obsodb ali izročitev obtoženih.

Današnja odločitev sodnika Andreua pa prihaja zgolj 11 dni po koncu sporne izraelske ofenzive na območju Gaze, v kateri je bilo ubitih več kot 1300 Palestincev, več kot 5400 pa je bilo ranjenih. Zaradi te ofenzive so se v Izraelu in svetu pojavile zahteve po preiskavi in celo obtožbe o vojnih zločinih. Tudi generalni sekretar ZN Ban Ki Moon, ki je pred dnevi sam obiskal Gazo, je pozval k preiskavi odgovornih za "škandalozne napade" v izraelski vojski.