"Ponovno izražam svojo polno in neizpodbitno solidarnost do bratov Judov," je ob koncu splošne avdience v Vatikanu dejal papež, rekoč da se spominja svojega obiska koncentracijskega taborišča Auschwitz maja leta 2006, kjer je bilo ubitih na milijone Judov, "nedolžnih žrtev slepega rasnega in verskega sovraštva".

"Želim si, da bi spomin na holokavst človeštvo spodbudil k razmišljanju o nepredvidljivi moči zla, ko to prevzame človeško srce," je dejal v Nemčiji rojeni papež. Holokavsta po njegovih besedah ne sme nihče zanikati ali ga pozabiti, saj je, kot je dejal, "nasilje nad enim človekom nasilje proti vsemu človeštvu".

Papeževa izjava prihaja v času polemike, ki jo je sprožila odločitev Vatikana, da prekliče izobčenje štirih škofov, ki jih je leta 1988 posvetil sporni francoski škof Marcel Lefebvre, ter izjave škofa Williamsona, enega od teh škofov. Ta je namreč večkrat zanikal, da so bile v nemških koncentracijskih taboriščih plinske celice in da so nacisti med drugo svetovno vojno pokončali šest milijonov Judov. Njegove besede, izrečene že pred preklicem odloka o izključitvi, so naletele na oster odziv še posebej v judovskih skupnostih.

Kot je dejal predsednik judovske skupnosti v Italiji Renzo Gattegna, je "zaupanje škofovske službe antisemitu, ki zanika obstoj holokavsta, nesprejemljivo tudi za tiste Jude, ki si najbolj prizadevajo za dialog s katoliško cerkvijo". Gattegna je Vatikan tudi pozval, naj napako popravi, izraelski rabinat pa naj bi celo prekinil diplomatske odnose s Svetim sedežem, so danes poročali italijanski mediji, ki so se sklicevali na izraelski časopis Jerusalem Post.

Tiskovni predstavnik Vatikana Federico Lombardi je danes izrazil upanje, da bi papeževe današnje besede morale "biti več kot zadostne" za pojasnilo njegovega mnenja o holokavstu, spodbudile pa naj bi tudi "veder dialog med katolištvom in judovstvom".