Med glavnimi vzroki navajajo manjšo sposobnost potencialnih kupcev zaradi visokih cen, obsežna ponudba novozgrajenih stanovanj in podražitev posojil. "Ko so kupci zaznali ustavljanje oz. ustavitev prodaje, so začeli čakati, za koliko se bodo cene znižale. Posledično so nakup odložili za najdaljši možni čas, to pa je še dodatno vplivalo na zmanjšanje povpraševanja," pravijo na Slonep.net.

Podobno se je tudi v okolici Ljubljane rast cen upočasnila, a je na letni ravni še vedno znašala 10 odstotkov. Tudi tu so cene v drugem polletju začele padati.

Povprečna letna rast oglaševanih cen hiš v Sloveniji je bila lani od 4,9 do 34,8 odstotka. Hiše so se najbolj podražile na Koroškem, najmanj pa na Južnem Primorskem. V Ljubljani je bila povprečna letna rast 10,1 odstotka, v njeni okolici pa 13,7 odstotka.

V lanskem letu je v večini slovenskih regij prišlo do dviga povprečnih oglaševanih cen zazidljivih zemljišč. Cene so se najbolj dvignile na Koroškem (90,7 odstotka), Dolenjskem (78,4 odstotka) in Posavju (65,4 odstotka). V Ljubljani je bila rast 34,8-odstotna, v njeni okolici pa 32,2-odstotna. Cene so padle na Severnem Primorskem in v Pomurju.

Povprečna letna rast oglaševanih cen pisarniških poslovnih prostorov v Ljubljani je bila 3,8 odstotka. Povprečna oglaševana cena trgovskih prostorov je padla za 3,3 odstotka, rast cen gostinskih lokalov pa je bil 1,4 odstotka. Konec lanskega decembra je povprečna oglaševana cena za pisarniške prostore v Ljubljani znašala 1733 evrov na kvadratni meter.

Oglaševane najemnine stanovanj v Ljubljani so se lani opazno dvignile, , saj je bila povprečna letna rast 11,8 odstotka, ugotavljajo na portalu. Rast je bila najbolj intenzivna v drugi polovici leta, ko so se najemnine dvignile za osem odstotkov.

Oglaševane najemnine so se lani najbolj dvignile dvosobnim stanovanjem (za 18 odstotkov), sobam (za 14 odstotkov) in štirisobnim stanovanjem (za 13,5 odstotka). Najpočasnejšo rast so zabeležili pri pet- in večsobnih stanovanjih (0,5 odstotka) ter garsonjerah (1,5 odstotka).