Makedonija ima v letošnjem letu tri prednostne naloge: nadaljevati napredek na poti v EU, prizadevanja za odpravo vizumov za vstop Makedoncev v EU do konca leta in usposobiti svoja telesa za črpanje sredstev predpristopne pomoči v okviru mehanizma Ipa, je pojasnil Bočevski.

"Naša strategija je, da ne pustimo prostora za kakršne koli izgovore nikomur, ki bi poskušal preprečiti napredek Makedonije na poti v EU," je poudaril. Makedonija je status kandidatke dobila decembra 2005 in vse od takrat čaka na začetek pristopnih pogajanj z EU.

Glavna ovira za napredek Makedonije na poti v EU je poleg notranjih političnih težav njen spor z Grčijo zaradi imena, zaradi česar je Grčija aprila lani na vrhu zveze Nato v Bukarešti preprečila, da bi Makedonija dobila povabilo v zavezništvo. Pogajanja o rešitvi tega spora potekajo v okviru Združenih narodov.

Bočevski ni želel podrobneje govoriti o pogajanjih in o tem, katero ime bi bilo sprejemljivo za Skopje, ponovil je le, da "Makedonija ostaja popolnoma zavezana sodelovanju pri iskanju rešitve tega vprašanja v okviru ZN". "A za tango sta potrebna dva in za zdaj nimamo partnerja," je vnovič poudaril.

Vrh v Bukarešti bo po njegovih besedah pustil "trajni pečat v spominu ljudi in politične generacije". "To se ni zgodilo zato, ker ne bi izpolnili reform, zgodilo se je zaradi tega, kar predstavljamo," je dejal. Povabila nismo dobili zaradi posledic "balkanskega imperializma", je dodal.

Bočevski zavrača očitke, da Makedonija izziva Grčijo, na primer s poimenovanjem svoje avtoceste Aleksander Makedonski, s čimer ne pomaga k rešitvi spora. "Obstajajo nekatere meje, povezane z identiteto Makedonije, preko katerih ne moremo," je dejal.

Podpredsednik makedonske vlade prav tako zavrača kritike EU glede nezrelosti makedonskih politikov, na primer nesoglasij med makedonskim predsednikom in predsednikom vlade glede vprašanja imena. "Makedonija in Makedonci so bili vedno enotni glede vprašanja imena," je poudaril.

Bočevski tudi zatrjuje, da bodo lokalne in predsedniške volitve marca potekale tako, kot je treba. Na lanskih junijskih volitvah so namreč izbruhnili nemiri, v katerih je bila ubita ena oseba. Mednarodna skupnost je ocenila, da volitve niso bile v skladu z veljavnimi standardi, EU pa je tudi zaradi tega presodila, da Makedonija še ni zrela za začetek pogajanj.

Makedonci sicer po njegovih besedah kljub temu še naprej podpirajo vstop v EU. Po dveh zadnjih javnomnenjskih raziskavah pridružitev države EU podpira 89 oziroma 92 odstotkov državljanov.

Toda po mnenju Bočevskega je sedaj na vrsti EU. "Širitvena utrujenost" je po njegovem mnenju "hinavščina" in "utrujenost pri izpolnjevanju zavez". "Na Balkanu imamo dovolj neskončnega govorjenja o zavezah brez rezultatov," je poudaril. Po njegovih besedah je "napočil čas za pogumne korake v smeri vključevanja Balkana v EU".

Makedonija tako popolnoma podpira napredek vseh držav Zahodnega Balkana v EU. "Vsem državam Zahodnega Balkana smo pripravljeni nuditi popolno in brezpogojno politično podporo in tehnično pomoč na njihovi poti v EU," je poudaril Bočevski.

Na vprašanje, ali meni, da bi lahko spor med Slovenijo in Hrvaško vplival na pot drugih držav na Balkanu v EU, pa je odgovoril, da ne želi komentirati dvostranskih vprašanj med državama. Slovensko in hrvaško vodstvo lahko premagata ta problem, je menil in dodal, da bi "Makedonija rada videla Hrvaško čim prej v EU".

Eden od ključnih korakov pri približevanju držav Balkana v EU je odprava vizumov. Raziskave so pokazale, da od 70 do 80 odstotkov mladih med 16 in 30 letom starosti še ni potovalo v države EU, razen v Grčijo in Bolgarijo, kar je po mnenju Bočevskega zelo slabo za razumevanje evropskega projekta med mladimi in bistveno prispeva k rasti populizma.

Bočevski konec marca ali v začetku aprila pričakuje tudi končno poročilo o tem, ali je Makedonija pripravljena na odpravo vizumov. Sporazumi o vizumskih olajšavah, ki so začeli veljati v začetku leta, po njegovih besedah razen v primeru novinarjev ne delujejo, saj samo otežujejo proces pridobivanja vizumov.

Bočevski je bil previden pri oceni, kolikšne so možnosti, da bi Makedonija letos vendarle začela pristopna pogajanja z EU. "Naša prioriteta je izpolniti vse pogoje, a za to je potreben tudi konsenz v EU," je dejal. Na vprašanje, ali ima Makedonija dovolj podpore v EU glede najbolj občutljivega vprašanja, spora glede imena, pa je odgovoril: "Ko pride do tega vprašanja, je v EU velika tišina."