Kot je po srečanju premiera Boruta Pahorja s predsednikom uprave ruskega Gazproma Aleksejem Millerjem - slovensko stran sta na pogovorih zastopala tudi Lahovnik in v. d. direktorja direktorata za energijo na ministrstvu za gospodarstvo Janez Kopač - dejal Lahovnik, gre pri odprtih vprašanjih za resna vsebinska vprašanja. "Potrudili se bomo, da najdemo takšne rešitve, ki bodo v interesu obeh strani. Če slovenski strateški interesi ne bodo upoštevani, potem sporazuma ne bomo podpisali," je zatrdil.

"Pospešena dinamika je dogovorjena, težko pa komentiram, ali bo prišlo do sporazuma ali ne," je dejal Lahovnik. Če se bosta Slovenija in Gazprom uspela dogovoriti glede odprtih vprašanj, pa bo Lahovnik kot resorni minister vladi predlagal, da izreče stališče o sporazumu, ki ga mora nato ratificirati še državni zbor.

Na srečanju govorili tudi o plinski krizi

Na srečanju je beseda tekla tudi o plinski krizi. Premier Pahor je Millerju izrazil slovensko nezadovoljstvo zaradi motene oskrbe z ruskim plinom in izrazil pričakovanje, da se spor med Rusijo in Ukrajino čimprej reši.

Premier Pahor je tudi dejal, da Slovenija in ostale članice EU ne morejo biti razsodniki ne talci nerešenih vprašanj med Rusijo in Ukrajino, Slovenija pa bi raje od zagotovil videla, da bi plin znova začel nemoteno pritekati.

"Pričakujemo, da bo dobava plina čimprej zagotovljena in nemotena," je dejal Lahovnik. Dodal je, da nas "ta zgodba uči, da moramo zmanjševati svojo energetsko učinkovitost samo od enega vira".

Zaradi nedavne plinske krize ima Slovenija tudi pozitivno stališče glede čim večje diverzifikacije nabavnih poti in virov, ki je bila dogovrjena tudi na izrednem svetu za energetiko EU v Bruslju. Slovenija ima zato tudi pozitivno stališče do projekta Južni tok kot tudi projekta Nabucco, je dejal Lahovnik. Dodal je, da o morebitnih tožbah zaradi nedobav plina danes niso govorili.