Znano je, da imajo Albanci in Srbi v tem delu Kosova lahko orožje ter ročne bombe. Obstaja nevarnost, da bi nastale podobne razmere, kot so bile v začetku leta 2000 ali marca 2004, ko je prišlo do oboroženih spopadov z mrtvimi in ranjenimi na obeh straneh ter je šele posredovanje misije KFOR preprečilo nadaljnje prelivanje krvi.

Kosovski policisti ne smejo na sever

Varnostne razmere so na severu Kosova tako še naprej zelo problematične in nihče ne ve, kaj se bo zgodilo, ko bo konec te nenavadno ostre zime. Vsi z zaskrbljenostjo čakajo na marec, ki je bil v sodobni kosovski zgodovini vedno zelo težaven, saj so se na Kosovu skoraj vsi pomembni dogodki z izjemo februarske razglasitve neodvisnosti leta 2008 zgodili marca.

Albanci, ki živijo na severu Mitrovice, zahtevajo, da se elitne specialne enote kosovske policije nastanijo v njihovi okolici, da bi okrepile njihovo varnost. Vendar pa te zahteve najbrž ne bosta podprli vlada in policija Kosova, saj Zahod nasprotuje takšnemu ukrepu, ki bi ga lokalni Srbi lahko razumeli kot izzivanje.

EULEX, misija za krepitev pravne države, ki je začela delovati 9. decembra lani, pa ima trenutno samo okoli 100 policistov in sodnikov na severu Kosova, ti pa bodo težko pomembno vplivali na varnostne razmere v tem delu Kosova. EULEX bo v polni sestavi šele konec marca in do takrat bo poskušal s sedanjo sestavo vplivati na ohranitev statusa quo. Šele ko bo v polni sestavi, bi začel opravljati svojo nalogo, torej skrbeti za red in mir v tem delu Kosova, kjer je brezvladje še od znanih dogodkov februarja in marca lani, ko so zažgali mejna prehoda v občinah Leposavić in Zubin Potok ter ubili policista iz Ukrajine.

Generalove grožnje

Obstaja upanje, da bo mir na severu Kosova ohranila misija KFOR, ki jo vodi francoski general Michael Yakovleff in v kateri je okoli 3000 vojakov iz različnih držav, kar je specifično za sever Kosova.

General Yakovleff, ki velja za izjemno sposobnega oficirja, je pred nekaj dnevi javno zagrozil, da bo ostro nastopil, če bo prišlo do novih nemirov v tem delu Kosova.

Poznavalci razmer vidijo v tej grožnji dokaz več, da so razmere na severu Kosova zelo eksplozivne. Francoski general je tako hotel posvariti vse tiste, ki mislijo, da lahko izzivajo nove nemire v tem delu Kosova. Če ne bi bilo misije KFOR, bi verjetno že zdaj poročali o zelo neprijetnih dogodkih.