Sanader se je odzval na izjave slovenskega zunanjega ministra Samuela Žbogarja, ki je za tednik Mag povedal, da bi Slovenija lahko razpisala referendum, če se ne bo začelo reševati vprašanje meje.

"Če bi Slovenija razpisala referendum, čeprav to ne bi bilo politično modro, sem prepričan, da bi slovenski državljani v veliki meri podprli Hrvaško," je izjavil predsednik hrvaške vlade.

Vaše mnenje lahko poveste v anketi na vstopni strani!

Ponovil je, da Hrvaška v svojih pristopnih dokumentih v pogajanjih z Evropsko unijo ne prejudicira meje med državama, kar je glavni razlog za nedavno slovensko "rdečo luč" Hrvaški pri približevanju uniji.

Sanader je še ponovil, da Hrvaška ne more sprejeti, da bi ji kdorkoli preprečil ali prepovedal, da dokumente, ki so ji v prid, ne bi predstavila pred mednarodnim pravosodnim telesom. Dodal je, da ne vidi razloga, zakaj bi Slovenija in Hrvaška odstopili od blejskega dogovora o urejanju vprašanja meje na Meddržavnem sodišču v Haagu.

Sanader je ponovil, da je pripravljen na srečanje s slovenskim kolegom Borutom Pahorjem, da pa zahteva, da bo na tem srečanju tudi predstavnik Češke, ki trenutno predseduje EU, ali Evropske komisije. "Naj takrat vsaka stran predstavi svoje argumente," je še dejal Sanader.

Pahor: Časa je še nekaj, vendar čas teče

Slovenski premier Borut Pahor se je odzval na izjavo predsedujočega EU, češkega premiera Mireka Topolaneka, naj državi mejo rešita z arbitražo.Pahor je poudaril, da morajo biti pri iskanju rešitve zapleta zavarovani slovenski nacionalni interesi in interesi Hrvaške, da uspešno konča pogajanja. Ponovil pa, da bo morala Slovenija v primeru, če se okoliščine ne bodo spremenile, tudi na naslednji medvladni konferenci ravnati tako kot na decembrski, ko je zaradi prejudiciranja meje v hrvaških dokumentih dala rdečo luč na odprtje in zaprtje nekaj poglavij Hrvaške v pogajanjih z EU.

"Časa je še nekaj, vendar čas teče," problemi pa se ne rešujejo, je znova poudaril Pahor, ki je ponovil, da sta slovenska vlada in on sam pripravljena na pogovore s hrvaško stranjo, vendar pa s hrvaške strani še niso dobili odgovora na pobudo za srečanje.

Dodal je, da je s Topolanekom že govoril na sestanku v Bruslju pred decembrsko medvladno konferenco in ga obvestil o slovenskih zadržkih in njihovi naravi ter mu povedal, da če ne bodo odpravljeni, da Slovenija ne bo spremenila stališča. Ker si Slovenija želi, da bi se zadeva razpletla, si želi, "da bi se Hrvaška čim prej odločila, kako bo reagirala na našo pobudo, da se čim prej srečamo in dogovorimo, po kateri poti bomo zadovoljivo za obe strani rešili ta zaplet", je povedal.

Dokler bodo hrvaški dokumenti prejudicirali določitev meje, seveda Slovenija ne more spremeniti stališča, dejstvo pa je, da si želi čim prej urediti odprta vprašanja s Hrvaško, ki je prijateljska sosednja država, je še dejal Pahor.