Po besedah namestnika generalnega direktorja direktorata za policijo in druge varnostne naloge na MNZ Zdravka Meleta je bil v zvezi z dogodki v Ormožu odrejen nadzor ministrstva. Nadzorniki so po njegovih besedah ugotovili, da je policija svoje delo opravila zakonito in strokovno.

Da so policisti izvedli vse predpisane ukrepe, so ugotovili tudi na Policijski upravi Maribor in v sektorju za nadzor pri generalni policijski upravi (GPU), pa je dodal direktor uprave uniformirane policije na GPU Danijel Žibret.

Žibret je povedal, da so nadzorniki preverili postopke ormoških policistov vse od leta 2004, ko so se ti prvič srečali s primeri, povezanimi z žrtvijo in osumljencem umora. Policisti so po ugotovitvah nadzornikov obravnavali več prekrškov s področja javnega reda in kaznivih dejanj nasilja v družini. Večkrat so storilcu izrekli globo, zaradi nasilništva pa so v maju 2008 zoper njega podali tudi kazensko ovadbo in na okrajnem sodišču je bil spoznan za krivega.

2. novembra so policisti zaradi groženj žrtvi posredovali dvakrat in osumljenemu izrekli prepoved približevanja. To prepoved je storilec večkrat prekršil, zaradi česar je bil kaznovan z denarnimi kaznimi. Tudi glede izvajanja ukrepa prepovedi približevanja pa je po ugotovitvah nadzornikov policija ravnala v skladu s predpisi in strokovnimi navodili, je pojasnil Žibret.

Kot je poudaril, je policijska enota sodelovala tudi s centrom za socialno delo. Zatrdil je, da se zaveda, da mora biti policija v primerih nasilja v družini izjemno pozorna, da bi lahko preprečila tragične dogodke.

Tudi v okviru nadzora ministrstva so nadzorniki od policije zahtevali vrsto podatkov o kršenju javnega reda in miru, o prepovedi približevanja, sodelovanju s centrom za socialno delo, o aktivnostih kriminalistične službe, pa tudi o izrednem nadzoru, ki ga je opravila policija, je povedal Zdravko Mele.

Ob grožnjah 2. novembra je policija po njegovih besedah sicer imela podlago, da bi storilca pridržala in ga privedla k preiskovalnemu sodniku. Na podlagi zbranih informacij pa se je odločila za ukrep prepovedi približevanja.

Državni sekretar Klemenčič je ob tem še poudaril, da je nasilje v družini v Sloveniji resen problem. Na tem področju ima policija po njegovih besedah veliko odgovornost, Klemenčič pa želi okrepiti tudi sodelovanje nevladnih organizacij. Še v januarju se bo tako ministrica za notranje zadeve Katarina Kresal sestala z nevladnimi organizacijami, na to temo pa bo govorila tudi z generalno državno tožilko Barbaro Brezigar, je napovedal državni sekretar.