Poslanska skupina SDS v današnjem sporočilu za javnost navaja, da točka, namenjena razpravi o kandidaturi Rupla, "sploh še ni bila uvrščena na dnevni red nobene izmed dosedanjih sej odbora DZ za zunanjo politiko (OZP)". Po njihovih besedah se je predsednik odbora Ivo Vajgl "samovoljno odločil, da zaslišanja kandidata za veleposlanika ne bo razpisal, 'ker dr. Rupel ni dobil podpore predsednika države'".

Ob tem dodajajo, da je predsednik republike za POP TV omenil možnost, da lahko OZP ob pojavu kakšne nove iniciative omenjeni sklep o zaslišanju kandidata za veleposlanika na Dunaju spremeni, da pa je to stvar OZP. Po oceni poslanske skupine SDS je sporno to, da predsednik republike "po izobrazbi pravnik in izpričan formalist javno komentira imenovanje kandidata za veleposlanika na Dunaju, ne da bi prej natančno preveril, v kateri fazi je postopek imenovanja kandidata". S tako nepopolnimi in netočnimi podatki zavaja slovensko javnost o zaključenem postopku v DZ, ki se pravno-formalno sploh še ni začel, dodaja poslanska skupina SDS.

SDS je konec decembra vložila zahtevo za sklic nujne seje OZP

Poslanska skupina SDS, ki je konec decembra prav zaradi tega, ker v OZP ni bil opravljen pogovor z Ruplom kot kandidatom za veleposlanika na Dunaju, vložila zahtevo za sklic nujne seje OZP, je danes še ponovila, da je Rupla kot kandidata za veleposlanika določila vlada 14. oktobra lani in da bi ga moral v skladu z zakonom o zunanjih zadevah zaslišati OZP kot pristojno delovno telo DZ, kar pa se ni zgodilo.

Zato bo poslanska skupina vztrajala v zahtevi, da se dosledno izpelje postopek predstavitve Rupla kot kandidata za veleposlanika na Dunaju in da se procedura zakonito zaključi. Ocenjuje pa tudi, da ni v skladu z zakonom, da je vlada ponovno razpisala nov postopek za imenovanje kandidatov za veleposlanike, čeprav dosedanji postopki imenovanj še niso končani.

Türk je v pogovoru za POP TV sicer tudi zanikal, da bi dal "rdečo luč" na imenovanje Rupla za veleposlanika na Dunaju še pred končanim postopkom. Kot je dejal, je bila nova vlada premiera Boruta Pahorja tista, ki je ocenila, da je bil postopek končan in da bo odprla novega. Procesno pa z njegove strani "ni bilo storjeno nič takega, kar bi se lahko ocenilo kot prehitevanje," je dodal.