Direktor Gasilsko-reševalne službe Kranj Vojko Vrtač je pojasnil, da je 47 zaposlenih v tem letu opravilo okoli 670 intervencij. Od tega je bilo okrog 34 odstotkov tehničnih intervencij, kot so odpiranja stanovanj, prenos onemoglih oseb in reševanje mačk iz žleba. 30 odstotkov intervencij predstavljajo prometne nesreče, 24 odstotkov je požarov, šest odstotkov intervencij pa se navezuje na razlitje nevarnih snovi, kot so kemikalije, nafta in maziva.

Gorenjska predstavlja eno najbolj turbulentnih območij, saj vključuje dve letališči, nedostopno železniško progo v kanjonu, tekoče vode, jezera, dva velika predora, veliko industrije ter koncentracijo prebivalstva v visokih objektih. "Ker je v enoti premalo zaposlenih, se nam često zgodi, da za prvo intervencijo še lahko zagotovimo primerno število gasilcev, za drugo sočasno intervencijo pa že moramo klicati dežurne, kar podaljša čas odziva," je opozoril Artač.

V kranjski gasilsko-reševalni službi je zaposlenih le 36 operativcev in vsak med njimi v povprečju letno opravi kar 135 intervencij. "Srečujemo se s številnimi stresnimi situacijami in preobremenjenostjo," je opozoril strokovni vodja službe Matej Kejžar. Perne, ki je po poklicu psihiater, pa je ob tem že ponudil svojo strokovno pomoč, saj se ukvarja prav s problemom nalaganja podpražne stresne motnje, ki na koncu preraste v posttravmatsko motnjo in pri gasilcih, reševalcih ter policistih se povečuje nevarnost alkoholizma in depresije.

Kljub pomanjkanju denarja mladega kadra ne manjka

Kljub hudim obremenitvam, ki jih prinaša ta poklic, pa mladih, ki bi želeli postati gasilci, ne manjka. V Kranju so pravkar zaključili razpis za nove pripravnike, na katerega so prejeli preko 40 prijav in le štiri izmed njih so lahko izbrali. Problem je financiranje delovnih mest, saj so na ravni države po mnenju Artača postavljeni prenizki normativi in je omogočeno število zaposlitev prenizko.

Kljub temu so kranjski poklicni gasilci po ocenah zunanjih strokovnjakov ena najbolj usposobljenih in najbolje opremljenih gasilskih enot v Sloveniji. Zlasti izstopajo pri gašenju požarov, saj imajo za to opremo, ki je nima skoraj nobena druga brigada v državi. In sicer si pomagajo z vozilom za gozdne požare z lahko peno in vrhunsko lestvijo, ki omogoča različne oblike reševanja tudi iz visokih prostorov.

Kranjski gasilci so uspešni tudi pri reševanju v primeru prometnih nesreč, saj se povezujejo z medicinskim osebjem. Pri reševanju z višin in globin jim pomaga obvladovanje vrvne tehnike in zaposlitev reševalca - letalca za helikoptersko reševanje, hkrati pa so kranjski gasilci usposobljeni tudi za reševanje z žičnic. Vodilni so tudi na področju reševanja iz vode, saj so vzpostavili prvo enoto s poklicnimi reševalci - potapljači.