Golobič in Pahor sta se o tem včeraj pogovarjala tudi po telefonu. V Zares ne sprejemajo načina postopka imenovanj, saj želijo, da bi ta potekala prek javnega razpisa, pri tem pa poudarjajo, da opozorilo ni uperjeno proti nobeni konkretni osebi.

Po naših informacijah naj bi sicer že na četrtkovi seji vlade tako Golobič kot minister za razvoj in evropske zadeve Mitja Gaspari, minister za gospodarstvo Matej Lahovnik in minister za finance Franc Križanič odločno protestirali zaradi načina imenovanja novega vodstva Kada. Kot smo poročali, so se v imenovanje vodstva Kada v zadnjih dneh vpletle različne interesne skupine, ki so želele postaviti svoje ljudi. V zadnjih dneh pa v zakulisju, mimo vedenja resornih ministrov, potekajo tudi poskusi zamenjav posameznih članov v upravi Petrola in Zavarovalnice Triglav. Nadzorniki Petrola se včeraj za spremembe niso odločili, Triglavovi pa se sestanejo v ponedeljek.

Pahor je včeraj poudaril, da je novega predsednika uprave NLB izbral nadzorni svet, v katerega nova oblast ni posegala. "Nadzorni svet se je odločil tako, kot se je. Če bo ocenil, da je ob koncu mandata nadzornega sveta potreben nov, bo nov tudi presodil o tem, ali je bila izbira prejšnjega primerna ali ne," je dejal Pahor. Kot je še dejal, je vlada v četrtek zahtevala informacijo skupščine Kada o postopku izbire novega vodstva in če bo treba, se bo to zgodilo tudi v primeru ravnanja nadzornega sveta NLB. V vsakem primeru pa morajo nadzorni sveti neodvisno od vsakega pritiska opravljati svoje delo, je poudaril Pahor.

Pri tem je napovedal, da bo vlada prihodnji teden imenovala kadrovsko-akreditacijski svet, ki bo "predstavljal pomembno oviro posameznikom, skupinam, strankam in drugim, da bi neposredno vplivali na izbor ljudi, ki bodo v imenu republike Slovenije opravljali funkcije za njeno dobro". Vlada bo vztrajala pri drugačnem načinu kadrovanja, kot smo mu bili priče doslej, je zatrdil premier in priznal: "Kot sem pravilno napovedal, bodo skušnjave in pritiski, da ostanemo pri starem, veliki."