Začelo se je z Novo revijo

Prvi opaznejši premik se je zgodil proti koncu prejšnjega stoletja. Spomladi 1987 se je zbrala skupina intelektualcev, ki so v Novi reviji objavljali članke, ki so bili kasneje temelj za slovenski narodni program. Med ljudmi so ideje o opustitvi komunističnega sistema, uvedbi demokracije, tržnega sistema, predvsem pa o samostojni slovenski državi naletele na navdušenje. Tudi takratno slovensko politično vodstvo sprememb v javnosti ni moglo kar spregledati. Maja 1989 je tako prišlo do ljudskega zborovanja v Ljubljani, kjer so bile jasno in nedvoumno postavljene zahteve za neodvisno slovensko državo.

Ustavni amandmaji prinesli večstrankarstvo

Pritiski intelektualcev in javnosti so se nadaljevali. Leta 1989 je tako Slovenija sprejela amandmaje k ustavi, ki so Sloveniji dovoljevali razpolaganje z lastnim bruto proizvodom in poveljevanje vojski na slovenskih tleh, pa tudi, kar je najbolj pomembno, v republiki je postalo dovoljeno večstrankarstvo. Nastal je DEMOS, v katerega so se združile Demokratična zveza Slovenije (DZS), Socialdemokratska zveza Slovenije (SDZS), Slovenski krščanski demokrati (SKD), Kmečka zveza in Zeleni Slovenije.


DEMOS zmaga na volitvah


Na volitvah leta aprila 1990 je DEMOS zmagal, zanj je volilo 54 odstotkov volilcev, in sestavil vlado. Vodil jo je Lojze Peterle, v njej pa so bili tudi Dimitrij Rupel (zunanji minister), Janez Janša (obrambni minister), Igor Bavčar (notranji minister), Rajko Pirnat (pravosodni minister). Sledile so predsedniške volitve, kjer je z 59 odstotki zmagal Milan Kučan. DEMOS je kljub trenjem še vedno zelo odločno in enotno vztrajal pri vzpostavitvi samostojne slovenske države. Ko so jugoslovanske oblasti zavrnile njegov predlog o preoblikovanju jugoslovanske federacije v konfederacijo, se je novembra 2008 odločil za plebiscit, v katerem bi se Slovenci odločili, ali želijo živeti v samostojni državi.


Plebiscit 23. decembra 1990: „Za“ glasovalo skoraj 90 odstotkov ljudi

Plebiscit je bil izveden 23. decembra 1990, za samostojno Slovenijo pa se je izreklo 88,2 odstotka ljudi. 25.6.2008 je slovenski parlament sprejel deklaracijo o neodvisnosti Republike Slovenije, slovesna razglasitev je bila dan pozneje na Trgu republike v Ljubljani. Jugoslovanska vlada je v Slovenijo poslala vojsko in začela se je vojna, med katero se je na slovensko stran vse bolj začela postavljati tudi evropska javnost. Slovenijo so prve priznale Hrvaška, Litva, Gruzija, Latvija in Estonija. Evropska skupnost je pred božičem 1991 sklenila, da bo 15. 1. 1992 priznala neodvisni državi Slovenijo in Hrvaško. Sledilo je množično priznavanje in aprila 1992 so Slovenijo priznale ZDA, 22. maja 1992 je bila Slovenija skupaj s Hrvaško in Bosno in Hercegovino sprejeta v OZN, maja 1993 pa v Svet Evrope.

Demosova vlada pade


Aprila 1992 je zaradi nesporazumov v koaliciji Demos padla Demosova vlada Lojzeta Peterleta. Novo  vlado, v kateri so bile Liberalno demokratska stranka (LDS), Socialistična stranka, prenovljeni komunisti in velik del Demosovih strank,  je sestavil predsednik LDS Janez Drnovšek. V za mlado državo ključnem prvem letu je  vlada pod njegovim vodstvom uspela mednarodno uveljaviti Slovenijo ter postaviti zdrave gospodarske temelje. Ustavila je padanje plač ter sprejela zakon o lastninjenju in sanaciji bank.