Eden od razlogov za takšen ukrep je odpoved letošnje tekme: zaradi premočnega vetra so morali tekmo v Innsbrucku prvič v 56-letni zgodovini tradicionalne novoletne turneje odpovedati. Zato bodo že ta teden ob skakalnici začeli nameščati posebno zaščitno mrežo, ki bo na prizorišču tretje od štirih tekem turneje ostala le do konca tekmovanja, nato pa jo bodo spet odstranili.

"Vetra v Innsbrucku ne moremo preprečiti, zato smo se odločili za drugačno rešitev," je pojasnil generalni sekretar avstrijske smučarske zveze (ÖSV) Klaus Leistner. Pri izdelavi zaščitnih mrež so si pomagali tudi z izkušnjami iz formule 1, proizvajalec pa je specializirano podjetje, ki s posebnimi zračnimi blazinami skrbi tudi za varnost na najbolj izpostavljenih delih smukaških prog v alpskem smučanju. Ker gre za prvo izvedbo takšne zaščite, prireditelji še ne vedo, koliko jih bo protivetrna mreža stala, ocene stroškov se gibljejo med 30.000 in 130.000 evri.

Na območju odskočne mize in hrbtišča skakalnice bodo namestili 18 metrov visoke nosilce, na katerih bo razpeta mreža iz umetnih vlaken s skupno površino 1200 kvadratnih metrov. Posebnost zaščite je v tem, da mreža vetra ne ustavlja, temveč ga, ob prilagajanju naklona posameznih delov, preusmerja na območje, kjer skakalcem ni več nevaren. Tako naj bi vse sunke vetra nad hrbtom skakalnice preusmerili dovolj visoko, da bodo imeli skakalci mirno ozračje. Mreža lahko preusmerja sunke do hitrosti 20 metrov na sekundo (72 km/h), pri močnejših vetrovih pa bi bila tudi ta sodobna tehnologija nemočna. Mednarodna smučarska zveza (FIS) še dovoljuje skoke, če sunki vetra ne presežejo 5 m/s, lani pa so ob odpovedi v Innsbrucku naprave namerile kar 16 m/s.