V tradicionalnem slovenskem obračunu pa tudi tokrat ni bilo favorita. Jeseničani so, potem ko so kot vodilno moštvo klonili na zadnjem medsebojnem obračunu v Ljubljani, padli v krizo in po lestvici navzdol, zeleno-beli pa so v zadnjih krogih s tremi zmagami ujeli moštva, s katerimi se bodo borili za uvrstitev v končnico.

Domači trener Doug Bradley je v vrata na derbiju postavil Andreja Hočevarja, gostujoči Randy Edmonds pa se je odločil za na zadnjih tekmah preizkušeno formulo: v golu je bil Aleš Sila, na seznamu pa ni bilo Marcusa Korhonena, kar je Ljubljančanom omogočilo, da so zaigrali na štiri napade. Gostje so po začetnih naletih rdečih, ko sta bila nevarna Marcel Rodman in Tomaž Razingar, prevzeli pobudo. Brendan Yarema, Nik Zupančič in Žiga Pance so poskušali, a je Hočevar dobro posredoval. Gostje so bili nevarni tudi, ko so imeli na ledu igralca manj, vendar Egon Murič ni bil najbolj natančen. Prav ta igralec je imel najlepšo priložnost za goste v 13. minuti, ko je bil povsem sam pred domačim vratarjem, a je bil slednji uspešnejši. Jeseničani so spet zapretili ob koncu prvega dela, z nevarnima streloma sta se izkazala Sabahudin Kovačevič in Uroš Vidmar, vendar je bil tudi Sila na pravem mestu.

Ljubljančani so nadaljevali s pritiskom tudi v uvodu druge tretjine. Hočevar se je ob napadu Muriča reševal tudi s prekrškom nad tekmeci, v obdobju od 23. do 28. minute pa so imeli gostje tri prednosti z igralcem več zapored. Toda ta element igre jim na Jesenicah nikakor ni stekel. Kevin Mitchell je Hočevarja s silovitim strelom zadel v čelado, Nik Zupančič je skušal s pol metra zbezati plošček med Hočevarjem in vratnico, a ni bil uspešen, največjo priložnost za ljubljansko vodstvo pa je zapravil Yarema, ki je zgrešil skorajda nemogoče iz neposredne bližine. Vse te zapravljene priložnosti so se gostom maščevale na polovici tekme. Takrat sta imeli ekipi na ledu po štiri igralce, domači pa so izvedli hitro akcijo po levi strani. Prvi strel Marcela Rodmana je Sila odbil, pred golom pa je bil na pravem mestu David Rodman in plošček potisnil v mrežo. Navdušenje na tribunah se je komajda dobro poleglo, ko so domači, tokrat s številčno prednostjo, izvedli zelo podobno akcijo kot pri prvem golu. Le da se je tokrat vse dogajalo na desni strani, v glavnih vlogah pa sta bila Jean-Phillipe Pare, ki je prvi streljal, ter Conny Stroemberg, ki je odbiti plošček pospravil za hrbet Sile. Jeseničani so prevzeli pobudo in zagospodarili na svojem ledu, gostje pa so bili do konca drugega dela nenevarni, tudi ko so imeli igralca več, in domači so si pred odločilnimi 20 minutami priborili lepo zalogo.

V zadnjem delu pa je bilo na ledu pravzaprav samo eno moštvo. Jeseničani svojim tekmecem niso dovolili, da bi prišli do nevarnega strela na vrata Hočevarja. Trikrat so imeli tudi igralca več na ledu in Sila je moral večkrat dobro posredovati, da ni prejel tretjega gola. A Jeseničani so imeli v 48. minuti kar minuto in 16 sekund dva igralca več na ledu, prednost pa so izkoristili in Stroemberg je z drugim golom na tekmi povišal na 3:0 in že odločil zmagovalca. Gostje so imeli v vsej zadnji tretjini le eno priložnost, prodor Toda Elika pa je spet ustavil tokrat zelo razpoloženi Hočevar. Prav ob koncu tekme so domači udarili še dvakrat in zapečatili usodo večnih tekmecev. Najprej je plošček na nebranjen gol poslal Aleš Krajnc, ko pa se je Sila vrnil med vratnici, je Marcel Rodman pol minute pozneje poskrbel še za končnih 5:0 in veliko navdušenje na tribunah.

Jeseničani so tako na najboljši možen način končali niz slabih predstav v zadnjem času, Ljubljančani pa bodo imeli priložnost za revanšo 30. decembra, ko bo na sporedu peti letošnji obračun večnih tekmecev.

* Dvorana Tivoli, gledalcev 4000, sodniki: Tschebull, Podlesnik, Widmann (vsi Avstrija).
* Strelci: 1:0 D. Rodman (M. Rodman, Vidmar, 30.), 2:0 Stroemberg (Pare, 34.), 3:0 Stroemberg (Krajnc, 49.), 4:0 Krajnc (59.), 5:0 M. Rodman (60.).
* Kazenske minute: Acroni Jesenice 16 + 10, Tilia Olimpija 20 + 10 + 10.