Na MVTZ zatrjujejo, da je bila odločba o vpisu v razvid izdana kljub temu, da odločba sveta za visoko šolstvo še ni bila dokončna. Štiri javne univerze so namreč 8. oktobra 2008 pri Svetu za visoko šolstvo vložile ugovor, o katerem pa Svet še ni odločil. Ministrstvo si mora v postopku odločanja o vpisu zavoda v razvid obvezno pridobiti mnenje sveta za visoko šolstvo o izpolnjevanju pogojev za ustanovitev visokošolskega zavoda, pojasnjujejo na MVTZ. To je sicer storilo, toda pridobljeno mnenje je bilo negativno. V dopisu Sveta - ministrstvo ga je dobilo 19. novembra, dan za tem, ko naj bi v skladu s potrdilom ministrstva odločba o vpisu v razvid postala pravnomočna - je pisalo, da potrdila o dokončnosti in pravnomočnosti odločbe senata za akreditacijo ne morejo izdati, ker ta odločba še ni dokončna. Ker je bila odločba o vpisu v razvid izdana s pomanjkljivo prilogo, naj bi MVTZ ravnalo v nasprotju z določili zakona o visokem šolstvu.

Dr. Tone Jerovšek, eden od soustanoviteljev Nove univerze, sklepov vlade in navedenih argumentov zanju včeraj še ni hotel komentirati, saj so se lahko o tem doslej poučili le iz medijev. Povedal pa nam je, da so od visokošolskega ministrstva včeraj uradno zahtevali, da jih obvesti o poteku postopka, in na ministra Gregorja Golobiča naslovili odprto pismo. V imenu vseh štirih soustanoviteljev Nove univerze ga je podpisal dr. Miha Pogačnik. V njem ministra Golobiča sprašuje, ali zoper Novo univerzo vodi kakršen koli postopek uporabe izrednih pravnih sredstev in katera uradna oseba tak postopek vodi, ter ga obenem prosi, da preveri, ali na ministrstvu prihaja do zastraševanja uradne osebe, ki je vodila postopek vpisa v razvid do izdaje odločbe.

Kot še piše v pismu, ki so ga v vednost poslali tudi premierju Borutu Pahorju, so za postopke ministrstva, ki jih ta domnevno vodi v zvezi z izdano "pravnomočno odločbo" o vpisu Nove univerze v razvid, izvedeli iz medijev. Po načelih zakona o upravnem postopku (načelu zaslišanja stranke, pravici do vpogleda v spis, pravici do obvestila o poteku postopka...) bi jih o tem morali obvestiti. Na podlagi poročil v medijih o morebitni krivdi uradnih oseb oziroma bivše ministrice sklepajo, da uradne osebe na ministrstvu izvajajo nedopusten pritisk na uradne osebe, ki so vodile "končani postopek", kajti uradne osebe so po ustavi in zakonih, zlasti po ZUP, samostojne pri odločanju in imajo pravico do proste presoje dokazov pri ugotavljanju materialne resnice.

V pismu med drugim pojasnjujejo, da uradne osebe na ministrstvu niso bile dolžne čakati na potrditev dokončnosti odločbe o akreditaciji, "saj je očitno, da so univerze vložile vlogo proti tej odločbi brez zakonitega pravnega interesa." Po mnenju avtorjev odprtega pisma so univerze "šikanozno zlorabile pravice v postopku", take zlorabe pa organ ne more upoštevati kot zakonito pravno sredstvo. Prepričani so, da zato niso podani nikakršni pogoji za izpodbijanje zakonitosti izdane odločbe, čeprav, kot dodajajo, ne oporekajo pravici do različnih pravnih mnenj.