Fant je umrl po incidentu v soboto zvečer. Skupina približno 30 mladih je metala kamenje, molotovke in druge predmete na policijsko vozilo, iz katerega je izstopil eden od policistov, da bi prijel mladeniče, in streljal. Pri tem je ustrelil 15-letnega Andreasa Grigoropulosa, ki so ga nemudoma odpeljali v bolnišnico, kjer so le še potrdili njegovo smrt.

Policija je v zvezi z incidentom pojasnila, da sta bila policista, kot sta povedala sama, napadena. Eden se je na napad odzval tako, da je odvrgel dimno bombo, drugi pa je izstrelil tri strele. Najmanj en strel je zadel Grigoropulosa.

Grška policija je danes sporočila, da so aretirali policista, ki sta bila vpletena v dogodek. Gre za 37-letnega Epaminondasa Korkoneasa, ki naj bi streljal, in 31-letnega Vasilisa Saraliotisa, ki je bil v avtomobilu.

Ko se je v javnosti razširila vest o fantovi smrti, so se v atenski četrti Eksarhija, kjer se je zgodil incident, ter v Solunu, Patrasu in še nekaterih manjših mestih razširili protesti, med katerimi so večinoma mladi demonstranti postavili barikade, uničevali smetnjake in se lotili tudi bank ter drugih poslopij, policija pa jih je skušala razgnati s solzivcem. Protesti so se na več krajih sprevrgli v nasilje, med katerim je bilo ranjenih več ljudi, številna poslopja in avtomobili pa poškodovani.

Protesti potekajo po vsej državi

V središču Aten se je že v noči na nedeljo in tekom dneva zbralo na tisoče ljudi, največ, okoli 5000, pred narodnim muzejem, kjer je umrl mladoletni fant. Protestniki v Atenah so metali molotovke na trgovine in prodajalne z oblačili ter banke. Uničenih je bilo več avtomobilov.

Med posredovanjem so bili ranjeni trije policisti, ki so morali na zdravljenje v bolnišnico. Policija je v grški prestolnici prijela okoli deset protestnikov, medtem ko se jih 14 zdravi zaradi težav z dihanjem, potem ko je policija uporabila solzivec, da bi razgnala množico protestnikov.

V Atenah so poškodovana pročelja 17 bank, v Patrasu, ki je bil prav tako v znamenju protestov in nasilja, pa pročelja petih bank. V Patrasu so morali v bolnišnico odpeljati nekega policista, ki ga je pretepla skupina mladih.

V Solunu, kjer se je zbralo okoli 2000 protestnikov, so nasilneži poškodovali pet bank, spravili so se tudi na trgovine z oblačili tujih proizvajalcev in nekatere manjše prodajalne, iz Herakliona pa poročajo, da so bile med protesti poškodovane tri bančne podružnice.

Odstop je ponudil tudi notranji minister

Grški notranji minister Prokopis Pavlopulos in državni sekretar na grškem notranjem ministrstvu Panajotis Hinoftis sta zaradi dogodka ponudila svoja odstopa premieru Karamanlisu, ki pa ju ni sprejel.

Karamanlis je danes izrazil sožalje svojcem ubitega najstnika. Zagotovil je, da ne bo nobene prizanesljivosti do odgovornih za smrt mladeniča. Sožalje je svojcem izrekel tudi grški predsednik Karolos Papulias. Sožalje sta izrekla tudi Pavlopulos in policija ter izrazila globoko obžalovanje. Odredili so tudi podrobno preiskavo, ki jo bodo vodili trije tožilci.

Atenska četrt Eksarhija je bila že leta 1985 prizorišče spopadov med policijo in mladimi pripadniki skrajnih levičarskih skupin po incidentu, ko je policist med protesti ustrelil 15-letnega Mihalisa Kaltezasa.