Knjigo, debelo 385 strani, so izdali v 500 izvodih, njen sestavni del pa je tudi zgoščenka, kar je davkoplačevalce stalo 13.698 evrov. Prejemniki poročila so bili po navedbah UKOM ministrstva, vladne službe in uradi, poslanci prejšnjega in sedanjega mandata, prejšnji in sedanji ministri, prejšnji državni sekretarji, slovenska veleposlaništva v tujini, slovenski poslanci v evropskem parlamentu, mediji in knjižnice.

Izbrali le "všečne" kazalnike

Prispevke za poročilo so pripravilo ministrstva, vladne službe in uradi vsak za svoje področje. Urad vlade za komuniciranje se v vsebino ni vmešaval, pravijo. Izbor najpomembnejših makroekonomskih kazalcev pa je naredil kabinet nekdanjega predsednika vlade Janeza Janše. Ob tem je zanimivo, da so v kabinetu izbrali kazalnike, ki kažejo na nižanje brezposelnosti in dvig pokojnin in plač, ne pa tudi kazalnika inflacije.

Poleg skupnega so posamezna poročila o delu izdajala tudi posamezna ministrstva. Ministrstvo za javno upravo je konec oktobra v tiskani obliki izdalo Povzetek dela MJU za obdobje 2004-2008, ki so ga pripravili v službi za odnose z javnostmi. Brošura je bila natisnjena v 7000 izvodih, njeno oblikovanje, postavitev in tiskanje pa je stalo 3234 evrov. Ministrstvo za gospodarstvo je izdalo poročilo za obdobje 2004-2008 v tiskani obliki, in sicer 400 izvodov v slovenskem in 200 izvodov v angleškem jeziku. Namenjeno je bilo predvsem gospodarstvenikom. Večina izvodov poročila je bila razdeljena na Mednarodnem obrtnem sejmu septembra v Celju, nekaj izvodov pa so dobili direktorati, da jih razdelijo ob različnih srečanjih z gospodarstveniki. Oblikovanje, izvedbeno delo in priprava za tisk poročila so stali 8100 evrov, tiskanje pa še dodatnih 3480 evrov.

Poročilo pravosodnega ministrstva najdražje

Tudi ministrstvo za pravosodje je ob zaključku mandata izdalo zbornik Doseženi cilji na področju pravosodja 2004-2008 v 500 izvodih ter njegovo dopolnjeno izdajo v 400 izvodih. Izdaja prvega zbornika je stala 13.008 evrov, izdaja drugega pa 16.620 evrov. Zborniki so bili poslani na vsa slovenska sodišča, državna tožilstva ter državna pravobranilstva. Ministrstvo za notranje zadeve je izdalo 800 brošur Notranje zadeve, v skupnem znesku 2976 evrov, in 800 brošur Predsedovanje Slovenije Svetu EU Področje notranjih zadev, v skupnem znesku 2265,60 evra.

Iz žepov državljanov je tako sredi finančne krize odšlo skupaj kar 63.381,60 evra. Na UKOM pravijo, da se ob zaključku mandata vlade običajno naredi pregled opravljenih nalog in odprtih zadev. V kakšni obliki se to izda, pa ni določeno. Tokrat se je vlada odločila, da se izda skupno poročilo v obliki knjige, in za izdajo pooblastila urad vlade za komuniciranje, odločitev (ne)pojasnjujejo v uradu.