Benedettijeva je včeraj zanikala, da bi sama pripravljala tudi scenarij za decembrsko proslavo ob dnevu samostojnosti in enotnosti, ni pa nam znala povedati, kdo konkretno naj bi ga spisal. Predstavila je le sestavo skupine ustvarjalcev, med katerimi pa ni nobenega scenarista.

Protokol je ostal brez šefa, saj vlada Janeza Janše kljub iztekanju mandata Benedettijeve ni objavila javnega natečaja za novega šefa protokola. Prejšnja vlada bi lahko Benedettijevo tri mesece pred potekom mandata šefinje protokola brez javnega natečaja ponovno imenovala, a tudi tega ni storila.

Iz urada vlade za komuniciranje so nam včeraj sporočili, da je postopek za javni natečaj za imenovanje novega šefa protokola že sprožen. O tem, ali bo na javnem natečaju kandidirala za mesto šefinje protokola, bo Ksenija Benedetti, kot nam je sama povedala, še razmislila. Šefa protokola na predlog generalnega sekretarja vlade, to je zdaj Milan M. Cvikl, imenuje vlada.

Benedettijeva, ki namesto Aleksandra Zorna (ta je bil na državnozborskih volitvah izvoljen za poslanca SDS) vodi tudi koordinacijski odbor za državne proslave, je pojasnila, da ji je vodenje pripadlo kot namestnici predsednika odbora, izvedeli pa smo, da poteka tudi medresorsko usklajevanje v vladi o oblikovanju novega odbora za proslave.

V uredništvo pa smo včeraj prejeli informacijo, da Benedettijeva poleg vodenja odbora za proslave sama pripravlja tudi scenarij za državno proslavo ob dnevu samostojnosti in enotnosti, ki bo 23. decembra v Cankarjevem domu. Benedettijeva je to včeraj zanikala, ni pa nam znala povedati, kdo konkretno bo napisal scenarij za proslavo. Dejala je le, da ga pripravlja skupina ustvarjalcev, ki jo sestavljajo gledališka režiserka Katja Pegan, televizijski režiser Samo Milavec, skladatelj in aranžer Milko Lazar ter glasbenik Tomaž Rous. Scenarij bo po besedah Benedettijeve na odboru predstavila Katja Pegan, ta pa nam je zatrdila, da pomaga zgolj pri tehnični izvedbi proslave. Peganova je sicer dejala, da z Benedettijevo dobro sodeluje.

Da bo proslavo vsebinsko pripravila ta skupina ustvarjalcev, je odboru predlagala Benedettijeva. Kot je dejala, v tem ne vidi nič spornega, saj je pred njo to počel tudi nekdanji predsednik odbora za državne proslave Aleksander Zorn. Benedettijeva je še pojasnila, da bo tako kot v minulih letih tudi letos proslava v veliki meri glasbeno obarvana, zaradi česar naj poseben scenarij tudi ne bi bil potreben. Poudarila je, da se ji zdijo te polemike okoli proslave in njenega vodenja odbora čudne. Benedettijeva je še povedala, da je odbor s konceptom decembrske proslave že seznanjen in da ga je tudi že potrdil, dokončni program pa bo odbor potrdil nekaj dni pred proslavo.

Pred časom nam je več sogovornikov iz diplomatskih vrst, ki niso hoteli biti imenovani, dejalo, da naj bi bila Benedettijeva popolno nasprotje tistega, kar mora biti šef protokola. Biti mora namreč diskreten, hkrati pa mora dobro poznati tudi zunanjo politiko. Benedettijeva naj bi se tudi preveč izpostavljala, šefa protokola v vseh uglednih državah namreč praviloma sploh ni videti in ima približno tak položaj kot šef tajnih služb. Benedettijeva je takrat te ocene zavrnila kot smešne in jih pripisala temu, da se ji izteka mandat ter da si nekdo očitno želi priti na njeno mesto.