"Celotno listinsko dokumentacijo, ki smo jo na okrožno državno tožilstvo v Ljubljani prejeli v zvezi s prometno nesrečo slovenske veleposlanice v BiH Nataše Vodušek, smo dali v prevod," nam je včeraj sporočila vodja ljubljanskega tožilstva Tamara Gregorčič. Gregorčičeva je tudi potrdila, da je bosansko pravosodno ministrstvo v Slovenijo skupaj s preostalimi dokumenti zaprosilo za prevzem kazenskega pregona.

Na ministrstvu za zunanje zadeve o vsebini listin uradno za zdaj ne vedo ničesar. Kot so nam povedali v tamkajšnji službi za odnose z javnostmi, namreč z vsebino poročila bosanskega pravosodnega ministrstva niso seznanjeni in je zato tudi ne morejo komentirati. Voduškova medtem še naprej ostaja v Ljubljani, kamor jo je zunanje ministrstvo po dogodku odpoklicalo na posvet. Ker posvetovanje traja že dober mesec dni, je Voduškova prek svojega odvetnika Boštjana Penka zaradi kršenja njenih ustavnih pravic napovedala celo tožbo proti državi, če o njeni usodi pristojni ne bodo odločili v doglednem roku. Ministrstvo ji namreč ni dovolilo vrnitve v bosansko prestolnico, kjer ima veleposlanica svojo družino, tožba pa zdaj očitno vendarle ne bo potrebna. "Veleposlanica se je pogovorila z ministrom, zdaj pa ji niso več kršene ustavne pravice do svobodnega gibanja. Ni več ovir, Voduškova namreč lahko potuje v Sarajevo na obisk k družini, ministrstvo pa tega ne šteje več kot kršitev delovnih obveznosti," nam je včeraj povedal Boštjan Penko, ki prav tako še vedno čaka na vpogled v dokumentacijo v zvezi s prometno nesrečo. "Včeraj sem ponovno zaprosil za dokumentacijo in povedal, da ne potrebujem slovenskega prevoda," dodaja Penko, ki pozitiven odgovor tožilstva pričakuje v prihodnjih dneh.

Veleposlanica do nadaljnjega še naprej ostaja na tako imenovanih konzultacijah v Ljubljani, v času njene odsotnosti pa slovensko veleposlaništvo v Sarajevu vodi začasni odpravnik poslov. Na zunanjem ministrstvu zatrjujejo, da veleposlaništvo v celoti opravlja vse svoje naloge in običajne aktivnosti.