Po drugi strani pa je Federico Lombardi, uradni tiskovni predstavnik Vatikana, včeraj priznal samo to, da med Tel Avivom in Vatikanom obstajajo stiki in dogovarjanje o morebitnem papeževem obisku. Haaretz navaja, da se je Šimon Peres, izraelski predsednik, pred dvema tednoma sestal z apostolskim nuncijem v Izraelu. Ta je Peresu dejal, da bo papež prišel, če bo uradno povabljen.

Med Vatikan in Izrael se torej vračajo mirnejši časi. Pozno poleti je duhove med državama razburil papež, ki je dal nekajkrat razumeti, da je beatifikacija Pija XII. tik pred zdajci. Proti beatifikaciji Pija XII. se je v samem Vatikanu prvi odločno izrekel rabin Cohen. Verski dostojanstvenik iz Haife je kot gost škofovske sinode oktobra v Rimu Pija XII. obtožil, da se ni uprl deportaciji italijanskih Judov v Nemčijo. Benedikt XVI. je temperamentnemu rabinu odgovoril posredno nekaj dni kasneje, ko je pred 50 leti umrlemu papežu Pacelliju izrekel visokoletečo hvalnico ter zavrnil obtožbe Izraela. Tel Aviv pa je vztrajal. Rabinu je priskočil na pomoč minister Isaac Herzog, ki je Pija napadel še z ostrejšimi besedami.

Vatikan je nato potarnal, da je beatifikacija povsem interna zadeva katoliške cerkve, malo pozneje pa zagrozil, da papež ne bo prišel na obisk, dokler v muzeju Yad Yashem v Jeruzalemu izpod fotografije Pija XII. ne bodo umaknili sramotilnega napisa, ki papeža uvršča med kolaboracioniste.