Vlada je za generalnega sekretarja vlade imenovala mag. Milana Martina Cvikla, Kabinet predsednika vlade pa bo vodila mag. Simona Dimic.

Imenovala je naslednje državne sekretarje:
mag. Heleno Kamnar v Ministrstvu za finance,
mag. Gorana Klemenčiča v Ministrstvu za notranje zadeve,
dr. Igorja Jakomina v Ministrstvu za promet,
dr. Stojana Pelka v Ministrstvu za kulturo,
mag. Darjo Radič v Ministrstvu za gospodarstvo,
dr. Slavka Ziherla v Ministrstvu za zdravje,
Alenko Kovšca v Ministrstvu za šolstvo in šport,
dr. Jozsefa Györkösa v Ministrstvu za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo,
mag. Sonjo Bukovec v Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano,
dr. Branka Lobnikarja v Ministrstvu za javno upravo,
Boštjana Škrleca v Ministrstvu za pravosodje,
mag. Andrejo Jerina pri ministru, odgovornem za razvoj in evropske zadeve,
dr. Borisa Jesiha pri ministru, pristojnem za Slovence v zamejstvu in po svetu,
Natašo Kovač, Jožefa Školča in Miloša Pavlico v Kabinetu predsednika vlade.

Dva nova odbora in nov Svet za nacionalno varnost

Sprejela je tudi sklep o ustanovitvi dveh vladnih odborov: Odbora za državno ureditev in javne zadeve ter Odbora za gospodarstvo in trajnostni razvoj. Odboru za gospodarstvo in trajnostni razvoj bo predsedoval mag. Mitja Gaspari, minister brez resorja, odgovoren za razvoj in evropske zadeve, Odboru za državno ureditev in javne zadeve pa bo predsedovala Katarina Kresal, ministrica za notranje zadeve. Vlada je sprejela tudi sklep o imenovanju Komisije za administrativne zadeve in imenovanja, ki ji bo predsedoval generalni sekretar vlade mag. Milan Martin Cvikl. Člani vlade so se dogovorili, da bodo seje vladnih odborov potekale ob torkih, redne vladne seje pa ob četrtkih.

Vlada bo tudi nadaljevala prakso obiskov vlade na terenu in bo predvidoma enkrat mesečno, v sredini tedna, obiskala eno regijo in v skladu z možnostmi izvedla tematsko sejo.

Ustanovila je Svet za nacionalno varnost, ki mu bo predsedoval predsednik vlade Borut Pahor, sestavljajo pa ga še ministri za obrambo, za notranje zadeve, za zunanje zadeve, za finance, za pravosodje, generalni sekretar vlade in direktor Slovenske obveščevalno-varnostne agencije. Na seje Sveta za nacionalno varnost, kadar ta obravnava vprašanja nacionalne varnosti, ki zahtevajo usklajeno delo, njegov predsednik povabi tudi predsednika Republike Slovenije, predsednika Državnega zbora Republike Slovenije, predsednika največje opozicijske stranke v državnem zboru, predsednike drugih državnih organov ter predstavnike drugih organizacij.

Vlada je sklenila, da so lahko v kabinetu posameznih ministrov in v kabinetu generalnega sekretarja vlade največ štiri delovna mesta, za katera se delovno razmerje sklene za določen čas, v Kabinetu predsednika število delovnih mest, za katere se delovno razmerje sklene za določen čas, ni omejeno, ne sme pa presegati števila delovnih mest, predvidenih s kadrovskim načrtom.

Na vprašanje, kdaj bo izbral novega tiskovnega predstavnika vlade, je Pahor odgovoril, da je bil sedanji tiskovni predstavnik vlade Valentin Hajdinjak tako "prijazen, da nam je danes pomagal organizirati tiskovno konferenco. In če bo treba, ga bom za to prijaznost prosil tudi v prihodnje".

Ministri o finančni krizi

Seznanila tudi z Informacijo o mednarodni finančni krizi in morebitnimi učinki na razvoj in gospodarski položaj v Republiki Sloveniji. Imenovala je Koordinacijsko skupino Vlade Republike Slovenije za pripravo in usklajevanje ukrepov, povezanih z mednarodno finančno krizo v sestavi, ki jo bo vodil mag. Mitja Gaspari, minister za razvoj in evropske zadeve, sestavljajo jo še dr. Matej Lahovnik, minister za gospodarstvo, dr. Franc Križanič, minister za finance, dr. Ivan Svetlik, minister za delo, družino in socialne zadeve in Gregor Golobič, minister za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo.

Vlada je zadolžila vsa ministrstva in vladne službe, da preučijo in za vladno obravnavo v najkrajšem možnem času predlagajo ukrepe, potrebne za preprečitev in odpravo posledic mednarodne finančne krize.