To je po naših informacijah razvidno iz obsežne dokumentacije, ki naj bi jo v Steyr-Daimler-Puchu v minulih tednih pridobili pri avstrijskem državnem tožilstvu. V njej naj bi bili po naših podatkih tudi izpiski elektronske korespondence med Riedlom in nekaterimi zaposlenimi v avstrijski družbi. Ta je po informacijah iz več virov prejšnji teden zaradi domnevnega sodelovanja z Riedlom, ki je bil pred leti tudi izvršni direktor Steyrja, odpustila dva zaposlena. Ali sta omenjena od Riedla dejansko prejela denar, nam v minulih dneh ni uspelo uradno izvedeti, po naših informacijah pa naj bi bil Riedl v stiku z večjim številom sedanjih in nekdanjih zaposlenih v Steyrju.

Kot je znano, je okrožno sodišče v Helsinkih že julija zoper Riedla izdalo nalog za pridržanje zaradi suma storitve kaznivega dejanja industrijske špijonaže. Po neuradnih informacijah naj bi finski kriminalisti Riedla sumili, da je pri virih v Steyrju pridobival informacije o poslih avstrijske družbe, ki je Patrii konkurirala pri poslih v Sloveniji in na Hrvaškem, te pa naj bi nato domnevno prinašal nekdanjemu izvršnemu podpredsedniku družbe Patria Vehicles Heikku Hulkkonenu. Riedl naj bi po domnevnih ugotovitvah avstrijskih preiskovalnih organov iz Steyrja pridobival podatke o tehničnih specifikacijah vozil, s katerimi so Avstrijci kandidirali na razpisih v Sloveniji in na Hrvaškem, ter ponujeni ceni na razpisih.

Riedl sicer s Patrio uradno poslovno sodeluje od leta 2005, po naših informacijah pa se večji del dokumentacije, ki naj bi jo v povezavi z industrijsko špijonažo v Steyrju zbralo tožilstvo, nanaša na obdobje v letih 2006 in 2007, ko je Patria zmagala na razpisih za dobavo oklepnikov Sloveniji (posel je vreden 278 milijonov evrov) in Hrvaški. Na oba razpisa je ponudbo poslal tudi Steyr. Po neuradnih informacijah naj bi sicer Riedl iz Steyrja pridobival podatke tudi o poslih te družbe v Kuvajtu, v katere pa Patria ni bila vključena.

V Steyr-Daimler-Puchu naših informacij včeraj niso ne potrdili ne zanikali. Na Dnevnikova vprašanja so odgovorili le s kratkim pojasnilom, da "s preiskovalci tesno sodelujejo, zato tekočih postopkov ne želijo komentirati". Medtem ko nam na avstrijskem državnem tožilstvu ni uspelo pridobiti uradnih pojasnil, so nam na sedežu Riedlovega dunajskega podjetja dejali, da Riedl "danes in v prihodnjih dneh ni dosegljiv za novinarje".

Avstrijski kriminalisti so sicer že konec avgusta preiskali dve Riedlovi dunajski stanovanji in mu poleg računalnika zasegli tudi dokumente o Steyrju. Takrat je njegov odvetnik za avstrijske medije zatrdil, da Riedl "nikoli ni plačeval sodelavcem Steyrja, prav tako pa od njih ni na noben način pridobival notranjih informacij". Po zadnjih podatkih sicer Riedl ni več na seznamu oseb, ki jih išče Interpol.

Kot smo že poročali, je Riedl v začetku leta od Patrie prejel znesek v višini 2,3 milijona evrov, ki jih je takoj zatem nakazal na račun Walterja Wolfa. Po poročanju finske televizije YLE naj bi Riedl od Patrie skupaj prejel 14 milijonov evrov, ki naj bi končali na računih več slovenskih državljanov.