Kot je po seji povedal minister za trgovino Slobodan Milosavljević, je vlada odločila, da na ICJ začne postopek vložitve tožbe proti Hrvaški zaradi genocida nad Srbi. Poleg tega bo vlada oblikovala posebno skupino pravnikov, katere naloga bo ugotoviti resnico o konfliktu in zločinih na hrvaških tleh med vojno v letih 1991-1995. Za pripravo protitožbe na ICJ bo sicer zadolženo srbsko zunanje ministrstvo.

Med vojno na Hrvaškem je bilo ubitih na tisoče ljudi, na stotisoče je bilo pregnanih. Najvišje sodišče Združenih narodov je v torek odločilo, da je pristojno za odločanje o tožbi, v kateri Hrvaška Srbijo bremeni genocida med vojno na njenem ozemlju v letih 1991-1995. Senat 17 sodnikov je tako zavrnil vse pritožbe Srbije, ki je izpodbijala pristojnost ICJ.

Hrvaški premier Ivo Sanader je medtem danes, a še pred odločitvijo srbske vlade, izjavil, da Hrvaška nima nobenega razloga, da bi se bala srbske tožbe zaradi genocida, "saj se vojna ni vodila v Srbiji, ampak na Hrvaškem". Kot je dodal, "niso hrvaški vojaki šli v Srbijo, ampak so srbski vojaki prihajali na Hrvaško, in ni bil uničen Novi Sad ampak Vukovar".

"Dobro bi bilo, da se Srbija sooči s preteklostjo, za katero ni odgovorna sedanja vlada ampak Miloševićeva velikosrbska politika," je še dejal Sanader. "Zdaj govoriti o tem in iti nazaj v drugo svetovno vojno, to je smešno," je še ocenil.

Srbski zunanji minister Vuk Jeremić je že v torek napovedal, da bo Srbija tožila Hrvaško na ICJ zaradi etničnega čiščenja in vojnih zločinov med operacijo Nevihta leta 1995. Ob tem je omenil tudi zločine iz časa druge svetovne vojne in ustaške Neodvisne države Hrvaške (NDH).