Javno zasedanje vodi predsednica ICJ Rosalyn Higgins iz Velike Britanije, ki bo tudi sporočila odločitev 17-članskega sodišča. Če se bo sodišče spoznalo za pristojno v tej tožbi, se bo postopek nadaljeval z razpravo o vsebini hrvaške tožbe oz. o tem, ali je bil na Hrvaškem storjen genocid in ali je zanj odgovorna Srbija. Če se bo sodišče izreklo za nepristojno, PA bo postopek ustavljen.

Srbija je med preliminarno razpravo konec maja trdila, da ICJ ni pristojen za tožbo Hrvaške, saj v času njene vložitve julija 1999 tedanja ZR Jugoslavija ni bila članica Združenih narodov, niti podpisnica Konvencije o genocidu in statuta sodišča, kar je potrebno za pristojnost sodišča.

Srbija se je pri tem sklicevala na odločitev, s katero se je ICJ leta 2004 razglasil za nepristojnega v tožbi ZRJ proti 10 državam članicam zveze Nato zaradi nelegalne uporabe sile in bombardiranja leta 1999. Sodišče je takrat ugotovilo, da je ZRJ članica ZN postala 1. novembra 2000, Konvencijo o genocidu pa je podpisala leto dni kasneje.

Hrvaška je na drugi strani od sodišča zahtevala, da zavrne preliminarne pritožbe Srbije in spomnila, da se je ICJ spoznal za pristojnega v tožbi iz leta 1993, v kateri je takratno ZR Jugoslavijo genocida bremenila BiH. ICJ je sicer februarja lani v razsodbi Beograd oprostilo neposredne odgovornosti ali sokrivde za genocid med vojno v BiH.