Kardinal Barragan je med neko tiskovno konferenco v Rimu govoril o domnevno dokazani neuporabnosti rodnih celic zarodka v medicinski znanosti ter poudaril stališče, da Vatikan odločno nasprotuje poseganju znanosti v človeške zarodke. "Če bo spodbujal raziskovanje odraslih rodnih celic, mu bomo ploskali, ko pa bo začel govoriti o zarodkih, bomo proti njemu," je kardinal Barragan odgovoril na vprašanje ameriškega novinarja.

Čestitke in svarila

Dan po ameriških volitvah je Benedikt XVI. Baracku Obami poslal čestitko. Čeprav njena vsebina ni bila objavljena, so italijanski mediji poročali, da je papež Obami čestital za zgodovinski rezultat in izrazil upanje, da bo novi predsednik sposoben uresničiti pričakovanja velikega dela sveta. Obama se je v torek zvečer papežu po telefonu zahvalil za čestitke.

Med Vatikanom in Obamovim štabom pa kljub temu poteka pozicijska vojna, ki se je začela takoj po tem, ko je John Podesta, vodja Obamove skupine za tranzicijo, izjavil, da namerava novi predsednik ukiniti približno 200 Bushevih predsedniških odlokov, ki jih nova administracija ocenjuje za nesmotrne. Na seznamu dvestotih je tudi prepoved raziskovanja rodnih celic, ki ga je s posebnim odlokom zavrl predsednik Bush.

Čeprav kardinal Barragan v Rimu v svojem opozorilu ni omenil Obame, pa v Vatikanu zaradi preveč liberalno usmerjenega novoizvoljenega predsednika narašča vznemirjenje, saj Obama zagovarja tudi stališče, da mora biti odločitev o splavu prepuščena ženskam. Vatikan skrbi tudi analiza volilnih rezultatov, ki je pokazala, da je liberalnega Obamo volila večina ameriških katolikov. Ameriška škofovska konferenca je zato že izrazila stališče, da "dobrobit skupnosti ni mogoče uresničiti v družbi, v kateri tiste, ki še čakajo na rojstvo, lahko usmrtijo na zakonsko veljaven način". Massimo Franci, komentator milanskega Corierre della Sera in avtor knjige o zgodovini odnosov med Vatikanom in Združenimi državami, je včeraj v svojem uvodniku zapisal, da je Vatikan sprožil "preventivno vojno" z enosmernimi sporočili, ki da mejijo na brutalnost. Kot vemo, se v obdobju programiranja lastne strategije Obama ne odziva na zunanje pozive in ne odgovarja raznim svetovalcem in aspirantom, ki trkajo ne njegova vrata.

Morda je prav to razlog da Vatikan, vajen harmoničnih odnosov s predsednikom Bushem, iz dneva v dan stopnjuje agresivno diplomatsko dejavnost. Po drugi strani pa je preventivna vojna tudi iskanje novega ravnotežja med "velesilama". Vatikan namreč nedvomno podpira Obamo v boju proti revščini in tudi njegovo namero, da po hitrem postopku konča z vojnami, v katere so vpletene ZDA. Vprašanje je torej, kaj je tisto, kar bo prevladalo v novem razmerju med državama, ki - resnici na ljubo - nikoli nista bili zaveznici, a sta kljub temu dobro poslovali in si izmenjevali usluge.