Kot je povedal Abas, je bil Izrael med pogovori, ki so potekali v minulem letu, pripravljen na določena popuščanja kar zadeva status Jeruzalema in vračanje beguncev, vendar jih je zavrnil, ker so bili le delni. Poudaril je, da želi mirovni dogovor v celoti in da delnega ne bo sprejel, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Ali bodo pristali na vseh šest zahtev, ki se nanašajo na status Jeruzalema, gradnjo judovskih naselbin, meje, vračanje beguncev, vodne vire in varnost, ali pa iz vsega tega ne bo nič, pravi Abas. Pojasnil je, da je stališče jasno pojasnil tudi v nedeljo na srečanju bližnjevzhodne četverice v Šarm el Šejku.

Izrael je v preteklih mesecih vztrajal, da obe strani ne odpreta vprašanja statusa Jeruzalema, čeprav je načeloma pristal, da ga vključijo v pogajanja.

Pred Arafatovo nekdanjo rezidenco Mukata, sedežem palestinskih oblasti, v Ramali, se je danes zbrala množica ljudi, ki so se udeležili spominske slovesnosti ob obletnici njegove smrti. V nagovoru na komemoraciji pa je bil palestinski predsednik Abas oster do palestinskega gibanja Hamas, ki je junija lani po večdnevnih spopadih z Abasovim gibanjem Fatah prevzelo nadzor nad območjem Gaze.

Abas je gibanje Hamas obsodil, da je namerno spodkopal medpalestinski dialog, ki naj bi minulo nedeljo potekal v Kairu. "Zamudili so to priložnost in pri tem govorim o vodstvu Hamasa," je dodal palestinski predsednik, kot poroča francoska tiskovna agencija AFP. Nadalje je Abas očital Hamasu, da je navedel lažne izgovore in bojkotiral pogovore v egiptovski prestolnici. Ob tem je ponovil, da pristojne službe ne zadržujejo političnih zapornikov, kot jim očita gibanje Hamas, temveč gre za posameznike, ki so nezakonito trgovali z orožjem ali zbirali sredstva brez dovoljenja.

Medtem ko se je na Zahodnem bregu zbrala velika množica ljudi, Abasov nagovor pa je predvajala tudi palestinska televizija, pa spominski dogodki na območju Gaze niso predvideni.

Jaser Arafat, človek, ki je poosebljal boj za palestinsko neodvisnost, je umrl 11. novembra 2004 v starosti 75 let v vojaški bolnišnici pri Parizu, kamor so ga na zdravljenje pripeljali dva tedna pred tem zaradi nikdar popolnoma razjasnjene bolezni. Po navedbah nekaterih zdravnikov naj bi trpel zaradi nenavadne bolezni krvi in težav z jetri, palestinska stran pa je namigovala tudi na zastrupitev. Kmalu po prihodu v Francijo je padel v komo, iz katere se ni nikoli več zbudil.

Tudi štiri leta kasneje pa se številni Palestinci še vedno z naklonjenostjo spominjajo Arafata. "Z vsakim letom, ki mine, se ljudje zavedajo, koliko je ščitil naš narod. Štiri leta po njegovi smrti pa se soočamo z nepremostljivimi delitvami," je za AFP dejal 83-letni Najef Herbijat, ki se je udeležil spominske slovesnosti v Ramali.

S tem se je strinjal tudi 16-letni Maan Ahmad, ki je za AFP dejal: "Če bi bil Arafat še vedno živ, se vse to ne bi zgodilo."